Mosturoğlu: Cezanın baş aktörlerini yakaladık

Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu NTV Spor'a konuştu. Mosturoğlu, derbide sahaya yabancı madde attıkları tespit edilen 8 kişinin, alınan cezanın baş aktörleri olduğunu söyledi.

Ntvspor 04.11.2009 - 12:16

Mosturoğlu: Cezanın baş aktörlerini yakaladık

İSTANBUL - Fenerbahçe Kulübü, Galatasaray maçında sahaya yabancı madde atan 8 taraftarı belirlerken, asbaşkan Şekip Mosturoğlu konuyla ilgili NTV Spor'a açıklamalarda bulundu.

Spor Servisi programında Fuat Akdağ ve Mehmet Demirkol'un sorularını yanıtlayan Mosturoğlu, başkan Aziz Yıldırım'ın talimatı üzerine maçtan bir gün sonra çalışmalara başladıklarını ve stat kameralarının kaydettiği tüm görüntüleri incelemeye aldıklarını söyledi.

Yaptıkları çalışmanın uzun ve zorlu bir çalışma olduğuna dikkat çeken Mosturoğlu, "Yapılanların sahadaki etkisiyle, digitürk yayınındaki saniye ile hatta salise ile bunun birebir örtüşmesi gerekiyor. Yani tribündeki hareketi bununla eşleştiriyorsunuz. Somut kanıtları olması için bu maddeyi atan kişinin stada giriş anından atılana kadar görüntüleri takip edilmesi gerekiyor. Bu yüzden biraz meşakatli oldu o yüzden bu kadar uzadı ama başarılı bir çalışma olduğu görülüyor" dedi.

Belirlenen 8 taraftarının 2'sinin kombine kart sahibi olduğunu ifade eden Şekip Mosturoğlu, "Belirlediğimiz 8 taraftar, aldığımız cezanın verilmesini gerektiren eylemlerin baş aktörleri. Bunlar sahaya yabancı madde atanlar. Bu 8 taraftardan 6 tanesi kombine kart sahibi değil, 2 tanesi kombine kart sahibi. Muhtemelen bu 2 kombine kartın kullanıcısı da kombine kartın sahibinin kendisi değil" diye konuştu.

"TARAFTARIN TAMAMINA HAKSIZLIK YAPMAMAK LAZIM"
Fenerbahçe taraftarının büyük bölümünün bu tarz hareketleri önlemek için çaba sarfettiğini belirten Mosturoğlu, "52 bin 500 taraftarın bulunduğu statta Galatasaray maçında meydana gelen olaylar tabiki maçın büyüklüğü nedeniyle kamuoyunda çok tartışıldı. Şunu unutmamak gerekiyor, geçmişte yaşanan maçlara baktığınızda Fenerbahçe stadında çok önemli gelişme var. Fenerbahçe bu maçta küfürden dolayı disiplin kuruluna sevk edilmedi. Bu çok önemli bir gelişme. Burada sahaya atılan madde sayısı 70 adet, bunların içinde 12 tane balon var, bunları çıkarttığınız zaman 58 tane madde atılmış. Bizim taraftarımız çok iyi bir taraftar, tribüne bağlı, maçı yaşayan yaşatan, yanındakine taraftara madde attırmayan, ona engel olma gayreti içerisinde olan, bu mücadeleyi bizimle beraber veren bir taraftar grubuna sahibiz. Ona öncelikle teşekkür ediyorum. Grubun büyük kısmına bir haksızlık yapmayalım diye düşünüyorum. Gerçekten taraftarımız en az bizim kadar mücadele veriyor. 28-29 bin kombine sahibi var, 2-3 kişinin yaptığı olaylar yüzünden bu taraftarlar maç seyredemeyecek, bunlara da haksızlık oluyor" ifadelerini kullandı.

"2 MAÇLIK CEZANIN AĞIR OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM"
Mosturoğlu sözlerini, "Derbi maçtan sonra çok önemli iletişim noktalarında bu haberler yapılırken çıkan olayların çok büyütüldüğünü, bu olaylar yüzünden Fenerbahçe'ye çok ibretlik ceza verilmesi konuşuldu. Suç neyse cezasının o olması gerekiyor. Başka statta yapılan olayla, bizimkinin aynı olması gerekir. 2 maçlık cezanın çok ağır olduğunu düşünüyorum. Geçmişte Galatasaray stadında yapılan olayla bizimkisinin aynı olmadığını düşünüyorum. Sadece bu seyirci olaylarıyla ilgili değil, görüntülerden Bilica'ya verilen ceza da ağır. Bu yapılan uygulama kulüpten kulübe farklı olursa, o zaman yarışma kurallarına da müdahele etmiş oluyoruz. Şu ana kadar görüntüden ceza verilmiş 8 tane olay var. 2'sinde ceza verilmiş kaldırılmış, 6 tane ceza verilmiş, Volkan Demirel, Emre Belözoğlu, Bilica. Bizim stadımızda olan olay Diyarbakır-Fenerbahçe maçında olay veya Antalya-Fenerbahçe maçındaki olayla kıyaslandığında onlara verilen ceza ile bunlara verilen cezanın hakkaniyete uygun olmadığını düşünüyorum" şeklinde tamamladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...