Mosturoğlu: Muhatap CAS değil

Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, Mehmet Aurelio davasında futbolcunun CAS'a başvursa dahi haklı çıkacaklarını savundu. NTV Spor'a konuşan Mosturoğlu, Aurelio, yerli statüsünde olduğu için yerel mahkemenin verdiği kararın geçerli olduğunu söyledi.

09.04.2009 - 12:54

Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, Aurelio davasıyla ilgili NTV Spor'a açıklamalarda bulundu.

Fuat Akdağ ve Mehmet Demirkol'un hazırlayıp sunduğu Spor Servisi programına telefonla bağlanan Mosturoğlu, Real Betis'e transfer olan Mehmet Aurelio hakkında açtıkları davada haklı bulunduklarını hatırlattı.

Mehme Aurelio'nun kontratında sözleşme devam ederken '7 milyon dolar getirirse serbest kalır' hükmü olduğunu söyleyen Mosturoğlu, "Serbest kalması halinde de 'bu 7 milyon doların dörtte biri Mehmet Aurelio’ya ödenir' diye bir hüküm var. 7 milyonun dörtte birini çıkardığınızda 5 milyon 250 bin dolar kalıyor. Türkçede ‘kurtuluş tazminatı’ diyoruz, sözleşmede düzenlenen kurtuluş tazminatıdır" diye konuştu.

"CAS DEĞİL YEREL MAHKEME ÇÖZER"
Uzun bir hukuki sürecin başında olduklarını belirten Fenerbahçe Asbaşkanı, "Yaklaşık 4 ay evvel Uyuşmazlık Çözüm Kurulu’na müracaatta bulunmuştuk. 4 ayın sonunda da Uyuşmazlık Çözüm Kurulu bu kararı verdi, ama Marco’nun avukatları vasıtasıyla tahkime ve ondan sonra da bana göre tartışmalı ama, CAS’a başvurup başvurmama tercihi var. Bunları kullanırsa eğer, tabi ki daha uzun bir süreç bizi bekliyor" dedi.

Milli futbolcunun menajeri Bayram Tutumlu’nun, "CAS'a başvuracağız ve bir kuruş dahi ödemeyeceğiz" açıklamasına da yanıt veren Mosturoğlu, Aurelio’nun Türk Milli Takımı’nda oynadığından dolayı, yerli statüsünde görüldüğünü ve Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin bu konuda yerel mahkemeleri esas aldığını vurguladı.

”Bu sözleşmenin tarafı Mehmet Aurelio ve Fenerbahçe. Sayın Bayram Tutumlu burada taraf değil” diyen Şekip Mosturoğlu, "Bugüne kadar Türk tabiyetinde olup da CAS’a giden ve başarılı olan bir örneği bilmiyoru. Daha evvel Samet Aybaba olayında yaşandı, Nusaybinspor’da oldu ve Mustafa Doğan’da yaşandı. CAS bunlarda futbolcunun ulusal federasyonuyla bir ihtilafı olduğu için kendi ulusal yargı yerinde çözülmesi gerektiğine karar verdi. Ama futbolcunun tartışmalı da CAS aşamasıyla ilgili bir başvuru sürecinin de olabileceğini düşünüyorum. Yani artık orada eğer CAS önceki kararları gibi karar verirse ulusal yargı yeri çözecek. Ama yok o dostlarımızın düşündüğü gibi karar verirse CAS aşaması olacak" diye konuştu.

Bayram Tutumlu'nun 'para tahsil edilemez' iddasına, "Bu para tahsil edilemeyecek gibiyse Marco niye avukatıyla bu davada temsil edildi ve bir hukuk servisi aldı. O da bunun izah edilebileceğinden bir endişe duyuyor ki; karşı taraf olarak bir hukuk yardımı alıyor" şeklinde yanıt veren Mosturoğlu, Aurelio’nun dünyada bulunan bütün gayrimenkulleri üzerinden de bu paranın alınabileceğini söyledi.

Programa yine telefonla bağlanan ve görüşlerini aktaran UEFA Tahkim Kurulu Üyesi ve eski federasyon başkanı Levent Bıçakçı da, sözleşmeyi görmediği için sağlıklı bir yorumda bulunamayacağını, ancak CAS'ın Aurelio'yu yabancı futbolcu olarak tanıması halinde davaya bakabileceğini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...