MotoGP, Formula 1’i solladı

Dünyanın en çok ilgi çeken otomobil yarışı olan Formula 1'in (F1), canlı seyirci izlenme oranında son yıllarda motosiklet yarışı MotoGP'nin gerisinde kaldığı belirtildi.

13.03.2009 - 11:20

Motosiklet Federasyonu Başkanı Süleyman Memnun, motosiklet sporuna ilginin her geçen yıl arttığını kaydetti.

Motosiklet yarışlarının popülerliğinin giderek artmasının, yarışlara da yansıdığını ifade eden Memnun, ''Arkasında büyük sektörler olmasına rağmen, Formula 1'in izlenme oranı düşüyor. MotoGP yarışlarının canlı izlenme oranı şu an F1'den daha fazla'' dedi.

MotoGP yarışlarının daha keyifli izlenebildiğini belirten Memnun, ''Formula'da canlı izleyen seyirci oranı azalıyor. Bunun yanında yeni katılan araç sayısında da düşüş yaşanıyor. Son 5 yılda F1'de düşüş var. MotoGP'de ise yükseliş var. MotoGP'yi ortalama 80 bin kişi, Formula'yı ise 40 bin kişi izliyor. MotoGP'nin bazı yarışlarını 140 bin kişinin izlediği oluyor. Bizim rakamımız giderek artıyor. Çünkü Formula'nın izlenmesi daha zor. F1'de yarışmayı

7. sırada bitiren birinci olabiliyor. Giriş çıkışlar ve puanlar var. MotoGP'de ise aynı anda viraja 8-10 motosiklet girebiliyor. Birincilik mücadelesi son ana kadar bütün heyecanıyla sürüyor'' diye konuştu.

MotoGP'ye katılan yarışmacı sayısının da fazla olduğunu ifade eden Memnun, ''MotoGP'ye çok sayıda yarışmacı katılmak ister. İlk gün 160 yarışmacı olur ve bu 80 kişiye düşürülür. Finalde ise dünyanın en hızlı 40 sporcusu yarışır. Ayrıca MotoGP'ye katılmak isteyenlerde en iyi yarışmacının en az yüzde 7 gerisinde olmalı. Bundan daha kötüler yarışamaz, Arkalarında büyük sektör ve kuruluşlar olmasına rağmen F1'e katılım MotoGP'den az. Eğer MotoGP'nin arkasında da böyle sektörler olsa F1'in yüzüne bakmazlar'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...