Valencia Grand Prix'si öncesi yarışın bir numaralı favorisi son 2 yarışın galibi ve pole pozisyonunun sahibi Casey Stoner'dı. Ancak Avustralyalı sürücü henüz ısınma turunda kaza yapıp yarış dışı kalınca, sezonun son Grand Prix'sine Dani Pedrosa ilk sıradan başladı.

Bu pistte son olarak 2 yıl önce kazanan İspanyol sürücü, startla birlikte liderliğini korudu ve ilk viraja lider girdi. İlk birkaç turda Valentino Rossi ve Jorge Lorenzo arasındaki rekabetten de faydalanarak farkı açan Pedrosa, ilerleyen dakikalarda ele geçirdiği avantajı korudu ve bu sezonki 2. birinciliğine ulaştı.

İspanyol sürücü elde ettiği bu birincilikle Dünya Şampiyonası’nı da Casey Stoner'ın önünde 3. sırada noktaladı.

Bu pistte son 3 yılda sadece 1 kez podyuma çıkan ve dünya şampiyonluğunu 2 hafta önce Malezya'da ilan eden Valentino Rossi, takım arkadaşı Jorge Lorenzo'nun önünde finişe ulaştı ve sezonun son yarışını 2. sırada tamamladı. İtalyan sürücünün ardından 3. olan Lorenzo'ysa kendi evinde 4 yıllık bir aranın yeniden podyuma çıkmanın sevincini yaşadı. Lorenzo bu dereceyle Dünya Şampiyonası’nı da 2. sırada bitirdi.

Sezonun son yarışına 5. sırada başlayan ve finişe dördüncü sırada ulaşan Colin Edwards hem Valencia'daki en iyi derecesini elde etti hem de sezonu Andrea Dovizioso'nun bir puan önünde 5. sırada noktaladı.

Önümüzdeki sezon Edwards'ın Yamaha Tech 3'de takım arkadaşlığını yapacak olan Superbike Dünya Şampiyonu Ben Spies, Wild Card'la katıldığı yarışta Andrea Dovizioso'nun önünde 7. olarak, Birleşik Amerikalı sürücünün Dünya Şampiyonası’nı 5. sırada tamamlamasına büyük katkı yaptı.

Valencia'da 125cc mücadelesini geçtiğimiz haftalarda şampiyonluğunu ilan eden İspanyol Julian Simon kazanırken, 250cc'de de bir başka İspanyol Hector Barbera finiş çizgisine ilk sırada ulaştı.

Hiroshi Aoyama finişe 7. sırada ulaşmasına karşın kendisine şampiyonluğu getirecek puanları topladı ve 250cc sınıfının son dünya şampiyonu olarak tarihe geçti.

MotoGP'de 2010 sezonunun yarış takvimi, sürücüler ve takımlar klasmanı...