Mourinho hakkında soruşturma

İtalya Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu, FC Inter Teknik Direktörü Jose Mourinho ve oyunculardan Mario Balotelli ile AS Roma’nın futbolcusu Daniele De Rossi hakkında soruşturma açılmasını kararlaştırdı.

04.03.2009 - 22:38

Federasyon yetkililerinden Stefano Palazzi, pazar günü 3-3 berabere biten FC Inter-AS Roma maçının ardından Jose Mourinho ve Daniele De Rossi'nin yaptıkları sözlü açıklamalar, Mario Balotelli'nin ise karşılaşma sırasındaki davranışları nedeniyle disiplin kuruluna sevkedileceklerini açıkladı. Palazzi, disiplin kuruluna sevk işlemiyle ilgili gerekli prosedürün yarın tamamlanacağını bildirdi.

FC Interli oyunculardan Balotelli, 2-2'lik beraberliği sağlayan tartışmalı penaltı sonrasında, AS Romalı oyuncuları ve taraftarları dil çıkarma ve hareket çekme suretiyle provoke ettiği iddiasıyla soruşturmaya tabi tutulacak.

AS Roma oyunculardan De Rossi ise maçın akabindeki basın toplantısında evsahibi takım lehine penaltı verilmesini, FC Inter'in hakemler tarafından kollandığının göstergesi olarak yorumlaması nedeniyle yargılanacak.

Portekizli teknik adam Mourinho da basın toplantısında, hakemlerin gerçekte FC Juventus, AC Milan ve AS Roma'yı kolladıklarını savunarak, medyada bu olgunun görmezlikten gelinip FC Inter'e verilen haklı penaltı kararının tartışma konusu yapılmasını ''manipulasyon'' ve ''entelektüel fuhuş'' olarak nitelediği beyanatları nedeniyle soruşturmaya maruz kalacak.

İtalya'da yürürlükte olan disiplin kurulu yönetmeliğinin 5. maddesinin 1. fıkrasında, kamuoyu huzurunda, İtalya Futbol Federasyonu bünyesinde faaliyet gösteren kişi, kulüp ve kuruluşları zarara uğratıcı beyanatlar verme suçu için, 2 bin 500 ila 50 bin Euro para cezası ya da sahadan men cezası öngörülüyor.

İtalya Futbol Federasyonu Başkanı Giancarlo Abate, bugün yaptığı bir değerlendirmede, Portekizli teknik adamın herkesi suçlayan açıklamalarının rahatsızlık yarattığını ifade ederek, ''Mourinho, böyle yaparak yalnızca gerilimi tırmandırıyor. Portekizli teknik adamın üslubu, ilişkilerin yalnızca gerilmesine yol açıyor. Kullandığı sözlerin, futbol camiasına herhangi bir yararı da yok. Hepimiz, sahadaki sonucu kabullenmek ve gerilimi tırmandırmamak için çaba harcıyoruz. Pek çok tartışmalı pozisyon olmasını anlayışla karşılamakla birlikte, hepimiz hakemlere yardımcı olmak ve de onların işlerini kolaylaştırmakla yükümlüyüz'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...