Muharrem Usta: 'Bana burada yer yok' diyerek bırakan oyuncular var

Trabzonspor Başkanı Muharrrem Usta, NTV Spor'a Nebil Evren'in konuğu oldu, bordo mavili takımın gündemini değerlendirdi. Kadronun dar ancak kaliteli oyunculardan kurulu olduğunu söyleyen Usta, "Oynayan-oynamayanlar arasında adalet sorunu var. "Mutlaka 11'de oynamam gerekiyor diyen çok oyuncu ve -bana burada yer yok- diyerek bırakan oyuncular." dedi.

Ntvspor 26.10.2017 - 19:52

Muharrem Usta: 'Bana burada yer yok' diyerek bırakan oyuncular var

Takımın bu sezon neden kötü gittiği sorusunu geçen sezonla bağlantılayarak değerlendiren Muharrem Usta, "Kulübümüzün, taraftarımızın, hepimizin uzun yıllardır bir başarıya ihtiyacı var. Geçen seneye baktığımızda böyle bir süreç vardı ve takımda kalite sorunu vardı. İkinci devre iyi bir süreç yaşadık. Bu süreci yaşarken temel sorunumuz son 5-6 maçlık periyotta oluştu. Bizim Avrupa'ya gitmemiz konuşulurken birden gitmeme yönünde bir tavır oldu. Orada bir demotivasyon oldu. O demotivasyonla birlikte ligin son haftaları gerçekten çok kötüydük. Onun üstüne, çok talihsiz bir şekilde küme düşecek takımın belirleneceği maç bize denk geldi. O maçta Trabzonspor elinden gelen her şeyi yaptı ancak yenildi. Rizespor küme düştü. Avrupa'ya gidilsin gitmesin sürecinde takımın bir şekilde gitmesin düşüncesine kapılması, sezon sonunda Bursaspor maçında büyük travma yaşadık. Ne olursa olsun o maçta oyuncular ve teknik heyete kalan bir travma oluştu. İhtiyaçlarımız belliydi. Dedik ki bu sezona öyle bir kadroyla girelim ki hem ligde hem de Türkiye kupası'nda başarılı olalım. Stopere bir, ortasahaya 2 ki bunlardan biri o geçiş işini iyi yapan oyuncu olsun, bir taraftan da santrafora 1 oyuncu almayı planladık. Hedefimizde 4-5 oyuncu vardı. Bu oyunculardan camiayla birlikte istediğimiz sadece stoperde Serdar'la ilgili hedefimizi tutturamadık. Alternatif olarak teknik kadronun bakıp beğendiği Hubocan'ı aldık. Burak, Sosa, Kucka, Serdar vardı yerine Hubocan oldu. Yusuf Erdoğan ısrarla ayrılmak istiyordu, teknik kadronun önerisiyle de kanada Bongonda'yı aldık. Aslında transferlerle de çok güçlü olmak için kadroyu güçlendirdik. Bu seneye baktığımızda ne oldu? Bu sonuya ne ben tek başına cevap veriyorum. Teknik heyete soruyorum, sana bana ona buna soruyorum. İlginç bir durumla karşı karşıyayız." dedi.

"Ersun Yanal'a ayrılık sürecinde ne oldu diye sordunuz mu?" sorusuna ise Muharrem Usta şu yanıtı verdi, "Ersun Hocanın söylediği şey şu oldu. İlk 2 maçtaki aldığımız sonuçlar tatmin ediciydi. Göztepe maçına kaza dedik. Olabilir geçelim. Fakat arkasından Alanya maçı oynandığında 3-0'a kadar belki de Trabzonspor son yılların en iyi oyununu oynadık. Ancak ilk yarının uzatmada tarifi olmayan bir gol yedik. 2. devrede maç 4-3'e gitti. Ersun H0oca da "50 yılda bir olur" dedi ama bence orada işin teşhisini koymakta her türlü bir sorun olduğu kesindi. Biz de ardından bir Beşiktaş maçı olduğu için "orada değişiklik yapmayalım" dedik. Beşiktaş maçımız vardı ve o maçı da kazanabilirdik. Geçen seneki en iyi maç bence Trabzonspor-Beşiktaş maçıydı. Bu sezon da Beşiktaş-Trabzonspor maçıydı. Trabzonspor yeniden toparlanır derken, bu kez 50 yılda olacak bir olay değil, hiç olmayacak bir olay yaşandı. Benim de hastane grubum var ve onun borsaya açılma işlemim vardı. Yurtdışına daha önce planlanmış bir toplantım vardı. Bir haftalık iş gezim vardı. Buradan tam maç saatinde Londra'ya gidiyorum. Uçakta da maçı izliyordum. Artık Beşiktaş maçından sonra iyi bir başlangıç yaparız diyordum. Akhisar maçında uçaktaydım. Wifi vardı. Açıp, izledim. 3-0'dan sonra kapattım. Cehennem gibiydi." yanıtını verdi.

"OYNAYAN OYNAMAYANLAR ARASINDA ADALET SORUNU VAR"

Sorunun derin olduğunu vurgulayan Muharrem Usta, "Benim şahsen teşhsim şu. 11 kişilik bir kadro düşünün. Asıl takımda oynayacak oyuncu sayısı ne kadar azsa, kenarda kalan oyuncular da kendi durumunu kabul ediyor. Takımın başarılı olması için yedeklerin de üst olması lazım. Geçen sene sadece Okay bile sakatlandığında maçlar kaybettik. Takım iyiydi, "biz öyle bir güçlendirelim ki iki kulvarda da oynayalım" dedik. Oynayan oynamayanlar arasında adalet sorunu var. İçeride ister istemez bozulan motivasyonlar var. Oynamayan oyuncuların artık "bana burada yer yok" diyerek bırakmaları var. Bir Trabzonspor'da herkesin zinde ve motive tutulması gerekirken, bunun yapılamadığını büyük oranda bir düşüşün. Büyük bir sorun olduğunu ve sıkıntıyla dağılma kaçınılmaz oluyor. Mental olarak teknik heyetin olayı derleme sorunu olduğu ortada.

Çünkü çok iyi bir kadro kurmuşsunuz, bir çok alanda alternatifleriniz var. Belli bölgelerde sorunlar olabilir. Ama bu güzelim kadronun bir arada tutulmasında bir sorun vardı. Bence olayın arka planı epey bir karışık." diye konuştu.

"11'DE MUTLAKA OLMALIYIM DİYEN ÇOK SAYIDA OYUNCU VAR"

"Ersun Hoca'nın özellikle yabancı futbolcularla bir problem yaşadığı, onların motivasyonları bu yüzden düştü, bilerek oynamadıkları ve hocayı göndermek istedikleri yönünde bir durumu siz gözlemlediniz mi?" sorusunu şöyle yanıtladı;

"Trabzonspor son yıllardaki en dar kadrosuna sahip. Şu anda kadromuz 24. Süper Lig'de sadece 24 kişilik kadrosu olan çok az kadro vardır. 24'ün içinde 18'in içine girecek az oyuncu var. Biz bunu bilerek yaptık. Yedekte olan oyuncuların gücü sonucu belirliyor. Bir Onazi sakatlansa ortasahada kimse yok. "11'de mutlaka olmalıyım diyen çok sayıda oyuncu var. Hoca'yla konuşuyorum. Rıza hocaya "mutlaka oynamalıyım diyen 17-18 oyuncuyu motive etmeliyiz" dedim. Hoca da ben de buna inanıyorum. Bu kadronun belirli yerlerinde daha fazla oyuncu olabilir. Bizim kanatlarda aslında 4 oyuncu var. Ancak bunların 4'ü de ilk 11'de oynamalıyım diye düşünüyor. Defansta bizİm fazla oyuncumuz yok. Santarforda fazla oyuncumuz yok. Bir kulüpte 3-4 santafor olur. Burak sakat, Rodallega cezalı tek bir santrafor kaldı. Ortasahada bir kalabalımığız var gibi gözüküyor. 24 kişilik kadroda ilk 11'e girmek isteyen oyuncu sayımız fazla. Bunları ayağa kaldırmamız lazım."

"-BEN ARTIK BU TAKIMDA OLMAYACAĞIM- DİYE DÜŞÜNÜP BIRAKAN OYUNCULAR VAR"

Seçildiğinden beri oyuncularla çok az görüşen birisi olduğnu kaydeden Muharrem Usta, "Rıza hocayla da konuştum, onun isteğiyle 2 gün önce bütün oyuncularla bir konuşma yaptım. Daha sonra takımın 4 kaptanıyla gördüştüm. Orada gördüğüm şey şu bırakan oyuncular var. "Ben artık bu takımda olmayacağım" diye düşünüyor. Bonganda bırakmış gibi. Teknik kadronun yapması gereken bir şey var. Oyuncunun takım başarılı olursa kendisinin ve milyonların mutlu olacağını onlara anlatması gerekiyor. Teknik kadronun -büyük maçları gerçekten ayırıyorum, oyuncularda işin doğası gereği motivasyonu oluyordu- Akhisar, Göztepe, Alanya maçlarına bakması lazım." dedi.

Sayfa Yükleniyor...