İlişkili Haberler

'Üç Büyükler'de şampiyonluk yaşayan tek teknik direktör olan ve bu sezon Süper Lig'de Kasımpaşa'nın başında olan deneyimli teknik direktör Mustafa Denizli, şampiyonluğa inanıyor, lacivert-beyazlı takımı tarihinde ilk kez Avrupa'ya götürmek istiyor.

69 yaşındaki tecrübeli hocanın Sabah gazetesine verdiği röportajdan öne çıkanlar şöyle; 

"İKİ CÜMLE SÖYLERİM HERKES BİRBİRİNE GİRER!"

"Bu mesleğe başladığımdan beri üç büyük camiada görev yaptım. Şampiyonluk yaşamış olmam önemli değil. Görev yapmış olmak, kabul görmüş olmak çok daha önemli. 90 dakikalık rakibiz herkesle. İnsanları rencide etmenin bir manası yok. Bu ülkenin mutluluğu için çalışıyoruz. Önce kendi grubumuzun mutluluğu için ama bütün bunların yanında herkesin mutluluğu için. 3 puan alacağız diye insanları birbirine düşürecek halimiz yok. Ülkemizin en fazla ihtiyacı olan şey mutluluk. Kavgalar edildi yıllarca kim ne kazandı? Ben 'İçimizdeki İrlandalılar' lafını bile söylerken kendimizden bahsettim. Bunun içinde hepimiz varız. Gerilecek bir ortam değil futbol. Burada iki cümle söylerim herkes birbirine girer. Ama bundan her zaman kaçınırım."

"İLK DÜĞMEYİ YANLIŞ DELİĞE SOKTULAR CEKETİ ÇIKARTIP TEKRAR GİYECEKLER"

"Fenerbahçe'nin içinde bulunduğu durum için konuşulanlar gereksiz. Ceketi giydiğin anda ilk düğmeyi yanlış iliklersen diğer düğmeleri de yanlış iliğe sokarsın. Şu anda o ceketi çıkartıp tekrar giyeceksin. Düzeltme şansın var. Düzeltme zamanı da bu zaman. Fenerbahçe'nin düşme gibi bir şey yaşaması mümkün değil. Matematikçiler ortaya çıkıp böyle bir ihtimal var diyebilir. Matematiksel olarak her ihtimal vardır. Dört Büyükler dönemsel sıkıntı yaşar ama bütün olarak sıkıntı yaşamazlar. Mesela bizim maçta Fenerbahçe'yi beğendim. Futbolda psikolojiyi olumlu-olumsuz yaşarsınız. Fenerbahçe bunu olumsuz yaşayan grup oldu. 2-0 öne geçip kendi sahasında kazanamadığı maçlar oldu. Devre arası çok iyi bir süreç Fenerbahçe için... Grafiği aşağı doğru iken, araya girilmesi teknik adam için çok önemli."

"ŞAMPİYONLUK İÇİN 70 PUAN YETER"

Bu sene anormal bir şey olmazsa, ortalama 2.1 puan şampiyon yapar. Hatta bunun bile altına düşebilir. 2.1 ortalamayı yakalayabilecek takımlar şu an ilk 6'da. Başakşehir çok avantajlı. Ama üst grup ilk 5 hafta içinde şekillenir. Yukarısı için konuşmak kolay. Aşağıdaki grupla ilgili yorum yapmak zor. Bir de ben hayatım boyunca aşağıdaki takımlar için öngörüde bulunmadım (gülüyor)... Bu lig öyle bir lig ki namağlup küme düşebilirsin. 34 beraberlikle kümede kalamazsın. 37 puan düşme hattında nefes aldırır. Şampiyonluk için 70 veya biraz altında puan olabilir.

"YAPTIĞIM HESAPLARDA ŞAŞMA OLMAZ"

"Süper Lig'in durumu ortada. Öyle bir durum var ki, Başakşehir'in arkasında yoğun bir grup... Bir golle iki sıra değişiyor. Bir gol fazla atsam lig ikincisiyim. Kaçırdığım penaltılar gol olsa liderim! Böyle bir tabloda şampiyonluktan bahsetmemek mümkün değil. Kasımpaşa'ya geldiğimin 2-3. haftasında söyledim. 28-29.haftalarda önümüzdeki rakiple aramızda 4-5 puan fark varsa şampiyon oluruz. Oradaki koşullar çok farklıdır. Bu kehanet değil. Önümüzde 17 maçın puan hesabını yapsam çok şaşma payı olmaz. Rakiplerimle ilgili yaptığım hesaplarda özellikle hiç şaşma olmaz."

"5-6 YIL SONRA FUTBOL KALMAZ!"

Devlet futbola büyük katkı sağlamaya çalışıyor. Her yerde harika statlar var. Kulüplerin yönetim şekillerinden ve harcama biçimlerinden yaşanan zorluklar var. Yine TFF Başkanı ile Bankalar Birliği Başkanı'nın ortak çalışmasıyla devletin bir yardım eli uzanıyor. Bu kulüpleri geleceğe daha sağlıklı taşıyacak. Yani 'Şimdiye kadar izlediğiniz yol yanlıştı' dediler. Bunun içinde hem finans durumu var hem de sportif olarak doğru çalışmama durumu var. Bu hamleyi iyi değerlendirmesi lazım kulüplerin. Bu değerlendirilmezse Türkiye'de 5-6 yıl sonra futbol diye bir spor dalı olmayabilir. Bunu ciddiye alması lazım kulüplerin. Kulüpler bir atasözünü şiar edinmeli: Damdan düşen halden anlar. Biz damdan düştük, bir daha düştün mü artık kalkamazsın.

"TREZEGUET İÇİN 11 MİLYON EURO'YU REDDETTİK" 

Oyuncularımıza da ciddi teklifler oldu. Trezeguet'ye 11 milyon euroluk bir teklif vardı, kabul etmedik. Gerçekten önemli bir meblağ. Hedefine ulaşmak, yoluna devam etmek istiyorsan o ayarda oyuncu alman lazım. Alternatif olarak Tobias Heintz'ı aldık 1 milyon euroya...