Fransa Açık Tenis Turnuvası'nda (Roland Garros) tek erkeklerde İsveçli Robin Soderling'in ardından finale yükselen ikinci isim İspanyol Rafael Nadal oldu.

Günün 2'nci yarı final maçında 2 numaralı seri başı Nadal, 22 numaralı seri başı Avusturyalı Jürgen Melzer ile karşılaştı.

Nadal, çok zorlanmadığı maçı 6-2, 6-3 ve 7-6'lık setlerle 3-0 kazandı. İlk kez bir ''Grand-Slam'' turnuvasında yarı final oynayan Melzer, Nadal karşısında fazla varlık gösteremedi.

Rafael Nadal, 6 Haziran Pazar günü 5 numaralı seri başı İsveçli Robin Soderling ile finalde karşılaşacak. Soderling, Nadal ile geçen yıl Roland Garros'ta 4'üncü turda karşılaşmış ve Nadal'ı elemişti.

Nadal ile Soderling daha önce 5 kez karşı karşıya geldi, bu maçların 3'ünü Nadal 2'sini Soderling kazandı. İki tenisçinin son 2 karşılaşmasından galibiyetle ayrılan isim Soderling oldu.

Nadal finali kazanırsa, Fransa Açık turnuvasını en az 5 kere kazanan 2'nci tenisçi unvanını elde edecek. İsveçli Björn Borg, bu turnuvayı 6 kez kazanmıştı. Rafael Nadal, pazar günü 9. kez bir ''Grand Slam'' turnuvasında final oynayacak.