'NBA hedefinden vazgeçmedim'

NBA Draftı'nda seçilemeyen Fenerbahçe Ülker'in milli oyuncusu Oğuz Savaş, ileride NBA fırsatını yakalayacağına inandığını söyledi.

Haberler 03.07.2009 - 11:06

'NBA hedefinden vazgeçmedim'

NBA Draft’ına katılan, ancak seçilemeyen Fenerbahçe Ülker'in milli oyuncusu Oğuz Savaş, NBA'de oynama hedefinin devam ettiğini söyledi.

ABD'den dönen Oğuz Savaş, NBA seçmelerinde herhangi bir takım tarafından seçilemediğini belirterek, ''Serbest oyuncu olarak kaldım. Ancak bu sene NBA'e seçilmemem bir daha hiç düşünmeyeceğim anlamına gelmez. İlerde fırsat olursa, NBA'e giderim. Hedefim en üst seviyede oynamak. Gidebildiğim en üst seviyeye gitmek istiyorum. Bu NBA olur, Avrupa'da en üst seviye olur, onu bilemiyorum'' diye konuştu.

Fenerbahçe Ülker ile 1 yıllık daha sözleşmesinin bulunduğunu kaydeden Oğuz, ''Şu anda kesinleşmiş bir şey yok, ama herhalde Fenrebahçe Ülker'de devam edeceğim. Daha sonra neler olur, bilemiyorum'' dedi.

Oğuz, bu sene inişli-çıkışlı bir performans sergilediğini belirterek, ''Benim elimde olmayan bazı nedenlerle inişli-çıkışlı bir performans oldu. Beko Basketbol Ligi play-off final serisinde takıma hiçbir katkı veremedim. Bu beni üzdü. Genel olarak iyi bir sezon geçirdim, ama iniş-çıkışları biraz daha azaltsaydım, çok daha iyi olurdu. İnşallah önümüzdeki sezon çok daha iyi bir sezon geçiririm'' dedi.

''HEDEF MADALYA''
A Milli Takım'ın 2009 Avrupa Basketbol Şampiyonası aday kadrosunda yer alan Oğuz, Polonya'da eylül ayında düzenlenecek şampiyonada madalya almak istediklerini ifade etti.

Milli takımın geçen sene çok önemli bir çıkış yakaladığını vurgulayan Oğuz Savaş, ''Avrupa Şampiyonası elemelerinde 6'da 6 yaparak, şampiyonaya katılma hakkını elde ettik. Bu sene aynı çıkışı devam ettirmemiz lazım. Son 3 Avrupa Şampiyonası'nda beklenilen başarı gelmedi. İnşallah bu sene madalya almak istiyoruz. Çalışmalara erken başlıyoruz. İyi hazırlanıp, Avrupa Şampiyonası'nda başarılı olmak istiyoruz'' diye konuştu.

Oğuz, grupta ilk maçta Litvanya gibi basketbolda ekol olan bir ülke ile karşılaşacaklarını belirterek, ''Litvanya güçlü bir ekip, ancak daha önce yendiğimiz bir takım. Avrupa Şampiyonası'nda kolay takım yok. Her maçı aynı ciddiyetle oynayıp, kazanmamız gerekiyor'' dedi.

''HİDAYET YİNE BÜYÜK KATKI YAPAR''
Oğuz Savaş, milli takım kadrosunda yer alan Hidayet Türkoğlu'nun bu sezon NBA'deki başarısını tüm dünyanın gördüğünü, Avrupa Şampiyonası'nda Hidayet'in milli takımın başarısına da büyük katkı yapacağını düşündüğünü söyledi.

Milli takım kaptanı olan Hidayet'in geçen sene elemelerde çok önemli katkı yaptığını kaydeden Oğuz, ''Hidayet sadece sayı atarak saha içinde değil, saha dışında da çok önemli katkı yapmıştı. İnanıyorum ki bu sene de aynı katkıyı yapacak. Bence Hidayet, Avrupa Şampiyonası'nda başarılı olmamızda en büyük pay sahiplerinden biri olur'' şeklinde konuştu.

''EFES PİLSEN ŞAMPİYONLUĞU HAK ETTİ''
Oğuz Savaş, Beko Basketbol Ligi play-off final serisinde 2-0 geriden gelip, 4-2 öne geçerek şampiyon olan Efes Pilsen'in şampiyonluğu hak ettiğini ifade etti.

Final serisinde rakip sahada 2-0 öne geçtikten sonra kendi sahalarında oynamaya başlayınca ister istemez bir rehavete kapıldıklarını anlatan Oğuz, ''Rehavete kapılmamızı, rakip iyi değerlendirdi. Çok iyi oynadılar ve şampiyonluğu hak ettiler. 4 maç üst üste bize karşı kazanmak göz ardı edilemeyecek bir başarı. O yüzden onları tebrik etmek lazım'' dedi.

Oğuz, final serisinde yaşanan tatsız olayları bir daha yaşamak istemediklerini vurgulayarak, ''Final serisinde iki takım da kazanmak istiyordu. Ortam gergin oluyor. Bu gerginlik tribünlere de yansıyınca istenmeyen olaylar ortaya çıkıyor. Ancak oyuncular arasında yaşanan bir gerginlik yoktu. Her ne kadar kazanmak için de çıksak, oyuncular arasında gerginlik olmadı. İnşallah bir daha böyle olaylar olmaz'' diyerek sözlerini tamamladı.

Sayfa Yükleniyor...