Nereden nereye!

Başarılarla dolu kariyerine nokta koyduğunu açıklayan Iverson'un vedası da kendi gibi özel oldu...

Ntvspor 26.11.2009 - 13:22

Sadece basketbol sahasındaki yetenekleriyle değil, kendine has tarzı ve kişiliğiyle de NBA’in en önemli oyuncularından birisi Allen Iverson, 34 yaşında basketbolu bıraktığını açıkladı...

13 sezon NBA’de Philadelphia, Denver, Detroit ve Memphis formaları giyen Iverson, 10 kez all-star seçildi. Lige adımını attığı 1996-97 sezonunda yılın çaylağı ödülünü alan yıldız basketbolcu, 2001 yılında kariyerinin zirvesine çıkmıştı. Aynı sezon hem ligin, hem de all-star maçının en değerli oyuncusu seçilen Iverson, Philadelphia 76ers’ı finale de taşıma başarısını gösterdi. Philadelphia formasıyla dört kez sayı, üç kez de top çalma kralı olan Iverson, 2006 yılının sonunda Denver Nuggets’a takas edildi. İki yıllık Denver macerasının ardından Detroit Pistons’a geçen Iverson’ın bu transferi, kariyerinin dönüm noktası oldu.

Pistons’ta antrenör Michael Curry ile anlaşamayan Iverson, 54 maçın ardından takımdan uzaklaştırılsa da, Detroit yönetimi yıldız oyuncunun kariyerini zedelememek için Iverson’ın sakatlığı sebebiyle oynamadığını ifade etti.

2009 yazında birçok takımla transfer görüşmesi yapan Iverson, kendisine ilk beş garantisi vermeyen Los Angeles Clippers’a gitmedi ve Memphis Grizzlies ile anlaştı. Memphis’te sakatlığının ardından forma giydiği üç maçta da kenardan gelen Iverson, takım sahibi Michael Heisley ile görüşüp şehri terk etti. 34 yaşındaki basketbolcunun adı New York Knicks ve Cleveland Cavaliers ile anılsa da Iverson hiçbir takıma transfer olmadı ve duygusal bir veda mektubuyla emekliliğini açıkladı.

Iverson, mektubunda hâlâ basketbolu çok sevdiğini, oynama isteği olduğunu söylerken, “en üst seviyede oynayabileceğimden eminim” diyerek kendisine olan güvenini bir kez daha kanıtladı. Mektubunda, birlikte çalıştığı antrenörlerden sadece Larry Brown’a ismen teşekkür eden Allen Iverson, son olarak Philadelphia taraftarları için ayrı bir paragraf açtı. “Tüm Philadelphia taraftarları, sizlere teşekkür ediyorum. Sesiniz kulağımda bir müzik gibi yankılanacak.” diyen Iverson, mektubunu bu sözlerle tamamladı.

NBA'de ayın maç programı ve toplu sonuçlar...

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...