Milli atlet Nevin Yanıt, doping cezasının sona ermesiyle 3 yıl sonra İstanbul'da piste çıktı. 

Aslı Çakır Alptekin Atletizm Salonu'nda gerçekleştirilen Salon Olimpik Baraj Yarışmaları'nda 60 metre engellide piste çıkan Nevin Yanıt, Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'na katılım hakkı elde edebilmek için koştu.

İlk yarışında 8,37, ikinci koşusunda ise 8,35 saniyelik derece elde eden milli atlet, şampiyonaya katılım barajı olan 8,14'ün gerisinde kaldı.

Nevin Yanıt'ın, yarın da devam edecek yarışmalara katılıp katılmayacağının henüz netleşmediği bildirildi.

Dünya Salon Atletizm Şampiyonası, ABD'nin Portland eyaletinde 17-20 Mart'ta gerçekleştirilecek.

"ÖZGÜRLÜĞÜME KAVUŞTUM"

Milli atlet Nevin Yanıt, 3 yıl sonra döndüğü pistlerde bugün özgürlüğüne koştuğunu söyledi.

Piste çıktığında çok heyecanlandığını belirten Nevin Yanıt, "Bugün özgürlüğüme koştum. Üç yılın biriktirdiği şeyler var. Bunlara rağmen çıkıp da bu dereceyi koştuysam, herkes benden korksun. Yaza inanılmaz geliyorum" dedi.

Milli atlet, yarış esnasında takozdan kötü çıktığını vurgulayarak, "Bunun nedeni de heyecan. Eğer cezam şubat ayı gibi bitseydi şu anda zaten Dünya Şampiyonası'nın barajını geçmiştim" şeklinde konuştu.

Antrenmanlarında, bugünkü dereceden çok daha iyilerini yaptığını anlatan Nevin Yanıt, şunları kaydetti:

"Dün cezam bitti, bugün yarışa çıktım. Sadece onun mutluluğunu yaşıyorum. Bu yarışlarla kendimi başarılıyım ya da başarısızım diye nitelendirmeyeceğim. Benim için önemli olan bugün yarışmaktı. Özgürlüğüme koştum, özgürlüğüme kavuştum. Şu an çok mutluyum."

"KENDİME GÜVENİYORUM"

Nevin Yanıt, 2012 Londra Yaz Olimpiyat Oyunları'nda elde ettiği, ancak aldığı ceza sebebiyle geçerli sayılmayan beşinciliği 2016 Rio Yaz Olimpiyat Oyunları'nda tekrar edip edemeyeceğinin sorulması üzerine, şu ifadeleri kullandı:

"Üç yıllık aranın ardından ne desem doğru olmaz. Yaz aylarında da koşacağım ve daha iyi dereceler yapıp bu yükü üzerimden atacağım. Yaptığım her antrenman bile benim için çok önemli. İki sene hiçbir şey yapmadım. Yeni bir antrenörle çalışmaya başladım. Kendime çok güveniyorum.Tekrardan iyi bir şeyler yapacağım bunu söyleyebilirim. Eğer bugün burada bu dereceyi koştuysam yaz aylarında çok daha iyi dereceler gelecek."

Bu arada Nevin Yanıt, son koşusunun ardından kenara gelerek eşine sarıldı ve pistlere dönmenin mutluluğunu paylaştı.