Hafta içinde Eskişehirspor Teknik Direktörü Bülent Uygun ve bu takımın en tecrübeli isimlerinden Ümit Karan, öyle bir olayla karşı karşıya kalmıştı ki kimselerin kafası Fenerbahçe maçıyla ilgili bir düşünce taşımamıştı. Belki de Bülent Uygun hafta boyunca oyuncularından çok avukatlarıyla görüşmüştü. Suçlu mu suçsuz mu bilemeyiz ama takımına kenardan sesini duyurabilmesi mümkün olmayacaktı. Eski bir başka Fenerbahçeli olan yardımcısı Toprak Kırtoğlu, onun ağzı olacaktı.

Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, geçen seçimlerde Ronaldinho’yu Eskişehirspor’a getireceğini söylemişti. O gelmedi ama Pele geldi. Bu belki beklenen Pele değildi ama maçın skorunu değiştirme ustalığına sahipti. Nitekim 3. dakikada pek de gerekli olmayan bir anda Pele kolunu topla buluşturdu. Bünyamin Gezer de penaltı noktasını gösterdi. Alex’in aradığı tek göz buydu. Klas bir plaseyle Fenerbahçe öne geçti: 1-0.

Emre önderliğinde özellikle sağ kanadı kullanarak rakibin üzerine gidiyordu Fenerbah.e 7’de Mehmet Topuz sağdan ortaladı. Semih’in yakın mesafeden vuruşunu Ivesa son anda kornere çeldi. 10’da Pele rakip kaleye top göndermeye karar verdi. Volkan köşeden aldı topu. 13’te soldan Serdar’la geldi Eskişehirspor. Lugano’yu sırtına alan Serdar’ın ortasına Batuhan vurdu. Volkan can havliyle çıkardı. Ama Sezer boş kalmıştı: 1-1.

Eskişehirspor skoru dengelemişti ama kendi sol kanadındaki açığı kapatamıyordu. 18’de Gökhan, Alex’ten aldığı pasla defansın arkasına sarktı. Ortasında Semh kafayı vurmak için doğru yerdeydi: 2-1. 20’de Stoch soldan geldi. Ortasında Gökhan’ın kafası az farkla dışarı gitti. 32’de Emre’nin sakatlığı Fenerbahçe için belki gol yemekten daha büyük acı veriyordu.

MAÇTAN KARELER İÇİN TIKLAYIN

Orta sahanın ortasına geçen Topuz 41’de uzaktan kaleyi yokladı. Ivesa’nın dokunuşuyla yumuşayan top yan direkten geri geldi. 45+1de Gökhan sağdan geldi. Kenara kaçan Semih’e topu aktardı. Semih’in ortası savunmaya çarpıp Gökhan’ın önüne düştü. O da sert ve düzgün vurdu: 3-1.

İlk yarıda birbirlerine horozlanıp sarı kart gören Lugano ve Sezer devre arasında olayı uzatınca Emniyet mensubu Gezer’e yakalandılar. Ceza kırmızı karttı. Lugano’nun gördüğü kartın sonucu sakar Bilica’nın oyuna girişiydi. Nitekim daha ikinci yarıya başlar başlamaz Bilica’nın ıskası Batuhan’a fırsat getirdi. Onun aşırtması az farkla dışarı gitti. 51’de Alex’in şutunda Ivesa doğru yerdeydi.

Oyun düzeni bozulan Fenerbahçe, kontrolü Eskişehir’e bırakmış gibiydi. Ama 64’te gole yaklaşan Fenerbahçe oldu. Kaleci Ivesa’nın hatalı pasıyla başlayan atakta Mehmet Topuz’un aşırtması az farkla dışarı gitti. Ama 1 dakika sonra Koray sağdan ortaladı. Bilica kısa sürede ikinci ıskasını yaptı. Serdar yakın mesafeden bu hediyeyi geri tepmedi: 3-2.

70’te Topuz’un ara pasını Semih kovaladı. Ama Ivesa zamanında çıkıp topu karşıladı. 72’de Alex’le başlayan atak sağda Gökhan’a gitti. Onun çabuk ortasına Semih dokundu: 4-2. 88’de Topuz ve 89’da Dia’nın kaçırdıkları rahatlayan Fenerbahçe’nin ürünüydü.

Geçen sezon Güiza’yı ıslıklama sevdasıyla Bursaspor maçının kaybedilmesinde başrol oynayan bir kısım Fenerbahçe taraftarı dün akşam da sahnedeydi. Büyük hatalar yapan Bilica’yı devamlı ıslıklayarak kime fayda sağladıklarını düşünüyorlardı? Ya 4. gol gelmeseydi ne yapacaklardı? Protestolarını sürdürüp Bilica’ya muhtemelen bir hata daha yaptıracaklardı.

Fenerbahçe’nin haftaya Gaziantepspor karşısında işi kolay olmayacak. Emre muhtemelen sahada olamayacak sakatlığı yüzünden. O olmayınca işler hiç de kolay olmuyor Fenerbahçe için.