Beko Basketbol Ligi takımlarından Galatasaray Cafe Crown Erkek Takımı Antrenörlüğüne Oktay Mahmuti getirildi.

Galatasaray Kulübü, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, takımının başına getirdiği Mahmuti'ye başarılar dilendi.

Makedonya Cumhuriyeti'nin başkenti Üsküp'te 6 Mart 1968 tarihinde dünyaya gelen Oktay Mahmuti, antrenörlük kariyerinin büyük bir bölümünü Efes Pilsen takımında geçirdi. Eczacıbaşı'nın altyapı kategorilerinde çalıştıktan sonra 1992-1993 sezonunda Efes Pilsen'e yardımcı antrenör olarak giden Mahmuti, 1999 yılına dek Aydın Örs'ün yardımcılığı görevini üstlendi. Aydın Örs'ün yardımcılığında Efes Pilsen ile Avrupa Kulüpler Kupası'nda bir defa yarı final gören başarılı antrenör, ULEB Avrupa Ligi'nde de üç kez çeyrek final aşamasına geldi. Mahmuti, ayrıca 1996 senesinde Koraç Kupası'nda mutlu sona ulaşan Efes Pilsen'in teknik heyetinde yer alan isimlerden biriydi.

1999-2000 sezonunda bugünkü Efes Pilsen antrenörü Ergin Ataman'ın yardımcılığını yapan Oktay Mahmuti'nin lacivert-beyazlı takımdaki baş antrenörlük kariyeri, 2000-2001 sezonunda başladı. O sezon Avrupa Erkekler Suproligi'nde mücadele eden ve 'Dörtlü Final'e kalan Efes Pilsen, yarı finalde Panathinaikos'a yenildi. 3.-4.'lük maçında CSKA Moskova'yı geçen lacivert-beyazlı takım, Avrupa 3.'sü olmayı başardı. Efes Pilsen'de üst üste dört sezon (2001-2002, 2002-2003, 2003-2004, 2004-2005) lig şampiyonu olan Mahmuti, 2001, 2002, 2006 ve 2007 yıllarında da Türkiye Kupası'nı kazanan ekibin başında yer aldı.

Efes Pilsen ile 2006-2007 sezonu sonunda yolları ayrılan Mahmuti, İtalya'nın Benetton Treviso takımına transfer oldu. İtalyan takımı ile ilk yılında 13 galibiyet alan Mahmuti, kendisinden önceki kötü derece nedeniyle takımını play-off aşamasına taşıyamadı. 2007-2008 sezonunda ULEB Kupası'nda mücadele eden İtalya temsilcisi, grubunu lider tamamlamasına karşın bir üst turda Sırbistan takımı Kızılyıldız'a elenmekten kurtulamadı. Benetton Treviso, Mahmuti ile birlikte normal sezonda oynadığı 30 maçın 18'ini kazanarak ligi, üçüncü sırada bitirdi.

Oktay Mahmuti, o sezon Avrupa Kupası'ndaki başarılı performansı sonucunda 'Yılın Antrenörü' seçildi.

Galatasaray Cafe Crown'un geçtiğimiz günlerde 2 yıllık sözleşme yenilediği Radoslav Rancik, 2008-2009 sezonunu Oktay Mahmuti ile Benetton Treviso'da geçirmişti.

MAHMUTİ: HEDEFİMİZ GELENEK SAHİBİ OLMAK
Galatasaray Cafe Crown Erkek Basketbol Takımı'nın yeni antrenörü Oktay Mahmuti, ana hedeflerinin ''günü kurtarmak değil, uygun bir program elde etmek ve takımı kimlik, gelenek sahibi bir ekip haline getirmek'' olduğunu söyledi.

Mahmuti, Galatasaray TV'ye açıklamasında, Galatasaraylı yöneticilerle yaptığı birkaç görüşmenin ardından ortak bir fikre sahip olduklarını belirterek, ''Bir yapılanma sürecindeyiz. Şu an net olarak hedef söylememiz mümkün değil ancak hoş basketbol oynayan ve sürekli mücadele eden bir takım olmak istiyoruz. Ana hedefimiz, Galatasaray Cafe Crown'ı kimlik, gelenek sahibi bir takım haline getirmek'' dedi.

Yabancı oyuncu tercihi konusunda ayrım yapamayacağını dile getiren Mahmuti, şunları kaydetti:
''Sonuçta bir kimyadan bahsediyoruz. Bu kimyayı, sinerjiyi nasıl üst seviyelere getirebiliriz, onların çalışmasını yapacağız. Sahaya çıkan her oyuncu, Galatasaray formasını taşıyacak ve Galatasaray'ı temsil edecek. Biz de bu bilince sahip oyuncularla beraber olacağız.''

Antrenörlük kariyerinin büyük bölümünde Aydın Örs ve Ergin Ataman ile çalıştığını, bu nedenle onları sadece ''meslektaş değil bir arkadaş, ağabey'' gibi gördüğünü anlatan Oktay Mahmuti, hedefleri konusunda da ''Her zaman bir hedefiniz olur, onu gerçekleştirmek için çalışırsınız. Ben şanslıydım, hedefimi gerçekleştirdim. Avrupa'nın en üst seviye antrenörleri arasında yer aldım. Oralarda kalabilmek, yaptığınız işlerdeki içeriğin dolu olduğunu gösterebilmek önemli'' şeklinde konuştu.

Mahmuti, yeni sezonda öncelikle yerli rotasyonunu oluşturmanın önemine değinirken, kadroyu, birbirlerini tamamlayıcı unsurlar taşıyan oyunculardan oluşturmak istediğini sözlerine ekledi.