Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi halkımızı 13 Haziran 2010 tarihinde "Olimpik Gün Koşu" na davet ediyor. Tüm aile bireylerinizle parkura gelin. İster koşun, ister yürüyün. Olimpik Gün Koşusu NTV SPOR ekranlarından da sizlere ulaşacak.

Herkese, her yaş ve yetenek gurubuna açık "Olimpik Gün Koşusu"na katılımı ülkemize yakışan seviyelere çekmek için parkurdaki yerinizi alın. Daha da önemlisi etkinliğe katılımı arttırmak ve bu ideolojiyi geniş kitlelere yaymak için değerli yardımlarınızla ülkemizdeki olimpik harekete destek verin. Olimpizm gönüllüsü olun!

Organizasyonla ilgili diğer detayları,olimpiyatkomitesi.org.tr/olimpikgun/ internet adresinde bulabilirsiniz.

"Olimpik Gün"; Köklerini Spor Platformundan Alan En Kapsamlı "Eğitim Projesi" Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, spor kültürümüzün gelişimi ve ülkemizdeki olimpik hareketin ivme kazanması için çok önemli bir projenin hazırlığı içindedir. Söz konusu proje herhangi bir spor etkinliğinden daha derin ve güçlü bir misyona sahiptir. Bugüne kadar hayata geçirilmiş en kapsamlı "eğitim projesidir".

Olimpik değer ve ilkeleri, olimpik tüzüğün özünü anlamamızı, sahiplenmemizi ve bu yaşam felsefesini içselleştirerek günlük yaşamımızın her kesitine yansıtabilmemizi öngörmektedir. Türk toplumunun yaşam kalitesini yükseltebilecek bir potansiyele sahiptir.

Çok genç bir nüfusa sahibiz. Bu genç nüfusun ülkemize gelecekte büyük kazanımlar sağlayabilmesi için bazı olumsuz tehditlere karşı korunması gerekmektedir. İnsan erozyonu toprak erozyonundan çok daha ciddi bir tehdittir. "Spor" ve "Olimpizm" insan erozyonuna karşı en etkili koruma yöntemidir.

Türkiye' de de olimpik değerleri ("mükemmellik", "dostluk", "saygı") ve temel olimpik ilkeleri ("ayrımcılığa karşı olmak", "sürdürülebilirlik", "insana odaklanmak", "evrensellik", "dayanışma", "spor, eğitim ve kültür ittifakı") benimsemiş, olimpik harekete inanan "olimpik insanlar"ın varlığını sizlerin desteğiyle 13 Haziran 2010 tarihinde organize edeceğimiz "Olimpik Gün" etkinlikleriyle tüm dünyaya göstermek istiyoruz. Katılımın en üst düzeye çekilmesi, halkımızın bu etkinliğe ilgi göstermesi ülkemizin olimpiyat oyunlarını almak adına gösterdiği çabaya büyük bir ivme kazandıracaktır.

Olimpik hareketin doğum günü olarak kabul edilen "Olimpik Gün", Uluslararası Olimpiyat Komitesi(IOC) nin önderliğinde tüm dünyada "Olimpizm" temalı etkinliklerle kutlanmaktadır.

"Olimpik Gün" küresel bazda kutlanan ve hiçbir ulusa, kişiye, dine veya olaya atfedilmemiş bir "sosyal harekettir". Bu anlamda tek ve benzersizdir. "Herkes içindir" ve "içi tamamen olimpik değerler" ile doludur.

"Olimpik Gün Koşusu" na katılmak, bu ideolojiyi sahiplenmenin, benimsemenin ve desteklemenin ifadesidir… Evrensel bir mesajdır. Ana hedef; "EN ÇOK SAYIDA INSANA ULAŞABILMEKTIR".

Olimpiyat Oyunları ve Olimpik İnsan Faktörü
"Olimpiyat Oyunları"nı almak için yıllardır ortaya koyduğumuz kararlı çalışmalarda "Olimpik İnsan" kavramı en belirleyici faktördür. Olimpizmin ve olimpik ruhun önerdiği "yaşam felsefesini" benimsemiş, bu "ideolojiyi" yaşamının her kesitine aktarmayı başarmış nesiller yetiştirmemiz için bu ve bunun gibi etkinlikler son derece değerli fırsatlardır.

Olimpiyat Oyunları'nın pek çok girdisi vardır. Organizasyonların başarısını etkileyen yüzlerce faktör söz konusudur. Ancak, bu tür dev etkinliklerde en önemli girdi, en belirleyici başarı faktörü "insan"dır. Olimpiyat oyunları, tuğla ve çimento ile değil, insanla yapılmaktadır.

Tuğla ve çimento ile yapılabilecekler, gereken teknoloji ülkemizde mevcuttur. Bu anlamda yapılacak çalışmalar 3-5 sene içinde çözülebilir. Buna karşın, insan faktörü konusunda yaşadığımız sıkıntıları aşmak, "olimpik insan" yetiştirmek, çok daha uzun soluklu bir çabayı gerektirmektedir. En az 10-15 yıla yayılacak emek yoğun bir projedir.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, halkımızı 13 Haziran 2010 tarihinde "Olimpik Gün Koşu" na davet ediyor. Tüm aile bireylerinizle parkura gelin. İster koşun, ister yürüyün.

Herkese, her yaş ve yetenek gurubuna açık "Olimpik Gün Koşusu"na katılımı ülkemize yakışan seviyelere çekmek için parkurdaki yerinizi alın. Daha da önemlisi etkinliğe katılımı arttırmak ve bu ideolojiyi geniş kitlelere yaymak için değerli yardımlarınızla ülkemizdeki olimpik harekete destek verin. Olimpizm gönüllüsü olun!

13 Haziran’da Dünya’ya Verilecek Mesajlar
Türk Sporu ve ülkemizdeki olimpik harekete önemli katkılar sağlayacağına inandığımız "Olimpik Gün" etkinliği 13 Haziran 2010 tarihinde Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanımız Sayın Faruk Özak „ın vereceği "start" ile ülke genelinde hayata geçirilecektir.

O gün, meydanları dolduran halkımız, 7'den 70'e parkuru tamamlayan her "olimpist", tüm dünyaya şu mesajları verecektir; "Mükemmellik, dostluk ve saygı" yı, olimpizm ideolojisini, olimpik ruhu benimsemiş bir ülkeyiz. İnsanlık onurunu yüceltmeyi hedefleyen bu evrensel temel değerlerde buluşuyoruz. Olimpiyat Oyunları'nı düzenlemeyi başarabilecek milyonlarca "olimpik insan" a biz de sahibiz. Olimpiyat Oyunları'nı düzenlemek için kararlıyız, hazırız, hak ediyoruz… Ve bunu başaracağız!

Organizasyonla İlgili Özet Bilgiler
Olimpik Gün Koşusu "Çıkış" Programı ve Parkurlar
;
09:00 Trabzon ……… Beşirli Köprüsü
09:30 Van ……………Van Kalesi
10:00 Gaziantep……..Demokrasi Meydanı
10:30 Adana ………....Ulus Parkı
11:00 Ankara …………Naili Moran Atletizm Sahası
11:30 Eskişehir …….. Büyükşehir Belediye Önü
12:00 Bursa………. …Fatih Sultan Mehmet Bulvarı
12:30 İzmir …………. .Alsancak Garı
13:00 İstanbul………. İstiklal Caddesi, Galatasaray Lisesi Önü

Tüm katılımcılara "Olimpik Gün 2010 Göğüs Çıkartması" ve "Olimpik Gün 2010 Forması" (stoklarla sınırlıdır) dağıtılacaktır. Parkuru tamamlayan her katılımcı, kişiye özel Jacques Rogge (IOC Başkanı) ve Togay Bayatlı (TMOK Başkanı) imzalı orijinal bir diploma ile ödüllendirilecektir.

Katılımcılar organizasyonun resmi internet sitesini (aşağıda) kullanarak veya yerel yönetimlerin açtığı masalara başvurarak kayıt yaptırabilirler. 13 Haziran günü parkur çıkış noktalarına kurulacak kayıt masalarından da kayıt yaptırarak katılım mümkündür. Katılımcılardan etkinlik alanlarına beyaz atlet (t-shirt) giyerek gelmelerini rica ediyoruz.

Organizasyonla ilgili diğer detayları,olimpiyatkomitesi.org.tr/olimpikgun/ internet adresinde bulabilirsiniz. Dünya’da Olimpik Gün ve Türkiye Olimpik hareketin doğum günü dünya genelinde kutlanırken başta IOC olmak üzere, spor dünyasının gözü katılımcı sayıları ve organizasyonun eğitim boyutunun ne denli etkin biçimde işlendiği üzerinde odaklanmaktadır. Küba'da Olimpik Gün'e 1,700,000 kişi (ülke nüfusunun %12'si) katılırken, Ukrayna'da 700,000 kişi, Papua Yeni Gine'de 75,000 kişi bu evrensel etkinlikte yerini almıştır. Ülkemizde katılımın en üst düzeye çekilmesi bu kitle hareketinin ses getirebilmesi ve uluslararası spor platformundaki Türkiye algısı için son derece önemlidir.

Sizlerin de paylaştığına inandığımız "ortak hedeflerimize" ulaşmak adına şahsınızın ve değerli kurumunuzun bu projeye verebileceği desteğin boyutlarının herhangi bir sınırı olmadığını düşünüyoruz. Ülke sporunun daha da büyümesi, bu önemli sektörde toplam kalkınma ve sürdürülebilir bir büyüme için Olimpik Gün projesine desteğinizi istiyoruz.

Olimpik Gün'de "start"ı verilecek bu kitlesel eğitim projesi sadece o gün ile sınırlı değildir. Projenin diğer boyutları bilahare açıklanacaktır ve yıl boyu sürecek bir içeriğe sahiptir.

TMOK, Milli Eğitim Bakanlığı'mızın desteği ile 2006 yılından beri 8-12 yaş gurubundan her sene 100.000 öğrencimize de bu hedeflerle eğitim vermektedir. Yakın çevreleri de hesaba katıldığında her yıl ülke genelinde 500.000 kişiye "Spor Kültürü ve Olimpizm" eğitimi verilmektedir (bu programın detayları TMOK resmi internet sitesindedir).

Ülkemiz, geçliğimiz ve sporumuz adına büyük önem arz eden "Olimpik Gün Koşusu" aynı zamanda Türkiye'nin tanıtımı için de değerli bir fırsattır.
TMOK önderliğinde yürütülen "Olimpik Gün Koşusu"nun ülkemize layık bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan halkımıza, Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığımıza, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğümüze, valilik ve yerel yönetimlerimize, sponsorlarımıza, medyamıza, değerli kulüp ve sporcularımıza Türk sporuna verdikleri destek adına teşekkür ederiz.

13 Haziran’da birbirimizle yarışmayacağız. Tek bir "takım olacağız"!
Haydi Türkiye, Olimpik Gün’de "TEK FORMA, TEK YÜREK, TEK HEDEF!"

TOGAY BAYATLI'DAN MESAJ!
Olimpik hareketin doğum günü olarak kabul edilen "Olimpik Gün", Uluslararası Olimpiyat Komitesi(IOC) ‘nin önderliğinde tüm dünyada "Olimpizm" temalı etkinliklerle kutlanmaktadır.

"Olimpik Gün" global bazda kutlanan ve hiçbir ulusa, kişiye, dine veya olaya atfedilmemiş evrensel bir "sosyal harekettir". Bu anlamda tek ve benzersizdir.

"Herkes içindir" ve "içi tamamen olimpik değerler" ile doludur. Ülkemizin "Olimpiyat Oyunları"nı almak için yıllardır ortaya koyduğu kararlı çalışmalarda "Olimpik İnsan" kavramı en belirleyici faktördür. Olimpizmin ve olimpik ruhun önerdiği "yaşam felsefesini" benimsemiş, bunu yaşamının her kesitine aktarmayı başarmış nesiller yetiştirmemiz için bu ve bunun gibi etkinlikler son derece değerli fırsatlardır.

Türkiye’ de de olimpik değerleri ("mükemmellik", "dostluk", "saygı") ve temel olimpik ilkeleri ("ayrımcılığa karşı olmak", "sürdürülebilirlik", "insana odaklanmak", "evrensellik", "dayanışma", "spor,eğitim ve kültür ittifakı") benimsemiş, olimpik harekete inanan "olimpik insanlar"ın varlığını sizlerin desteğiyle 13 Haziran 2010 tarihinde organize edeceğimiz "Olimpik Gün" koşusuyla tüm dünyaya göstermek istiyoruz. Katılımın en üst düzeye çekilmesi, halkımızın bu etkinliğe ilgi göstermesi ülkemizin olimpiyat oyunlarını almak adına gösterdiği çabaya büyük bir ivme kazandıracaktır.

NTV gurubunun medya sponsoru olarak yer aldığı "Olimpik Gün"de, koşunun düzenleneceği şehirlerimizden ve diğer merkezlerden yapılacak canlı yayınlarla vereceğimiz mesajlar, şehirlerimizin güzellikleri ve hemşerilerimiz tüm gün ekranlar aracılığıyla milyonlara ulaştırılacaktır. Gün boyu koşuya katılan ve bu kitlesel harekete destek veren katılımcı sayısı canlı olarak ekranlarda yer alacaktır.

Tüm halkımızı 13 Haziran 2010 tarihinde "Olimpik Gün Koşusu" na davet ediyoruz. İster koşun, ister yürüyün. Herkese, her yaş gurubuna açık "Olimpik Gün Koşusu"na katılımı ülkemize yakışan seviyelere çekmek için sizler de parkurdaki yerinizi alın.

Ülkemiz, gençliğimiz ve sporumuz adına büyük önem arz eden "Olimpik Gün Koşusu" aynı zamanda Türkiye’nin tanıtımı için de değerli bir fırsattır.

"Olimpik Gün Koşusu"nun ülkemize layık bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan halkımıza, Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığımıza, Valilik ve Yerel Yönetimlerimize, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğümüze, sponsorlarımıza ve değerli medyamıza Türk sporuna verdikleri destek adına teşekkür ederim.

Organizasyonla ilgili diğer detayları,olimpiyatkomitesi.org.tr/olimpikgun/ internet adresinde bulabilirsiniz.