Olimpiyat harçlığı 60 cumhuriyet altını

Yönetmelik gereği Londra 2012'de altın madalya kazanan sporculara 2 bin cumhuriyet altını verileceği bilinirken, Bakan Kılıç bilinmeyini açıkladı.

26.07.2012 - 08:16

Olimpiyat harçlığı 60 cumhuriyet altını

181 sporcudan oluşan olimpiyat kafilesiyle birlikte Londra'ya giden Gençlik ve spor Bakanı Suat Kılıç, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bugün gazetesindeki haberde, Kılıç, özellikle sporculara verilecek ödüller konusunda çarpıcı ifadeler kullandı.

"Temelde inanıyoruz ki sporcularımız para pul için değil sportif başarı için çalışıyorlar" diye söze başlayan Kılıç, bununla birlikte devletin de vazifesini yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Madalyalar için adeta gençliğini ortaya koyan sporcuların ekonomik beklentilerinin de karşılanması gerektiğini belirterek, "Yönetmelik gereği sporcularımıza herhangi bir ödeme yapma yükümlülüğümüz yok. Ancak yola çıkarken hazırlık olsun diye 181 kişilik kafilemizde bulunan her bir sporcumuzun hesabına 60 cumhuriyet altını karşılığı ödeme yaptık. Tüm sporcularımızın ailelerine teşekkür mektubu gönderdik.

Madalyaların ödül karşılığı yönetmeliği mevcut. Altın madalya alan sporcu 2 bin cumhuriyet altını kazanacak. En çok sayıda madalyayı arzu ederken en çok sayıda altına göre hazırlığımızı yaptık. Bunun dışında ev araba gibi taahhütlerimiz yok" diye konuştu.

YA BAŞARISIZLIK DURUMUNDA!
Sporcuların başarısız olmaları durumunda herhangi bir yaptırım öngörmediklerini belirten Kılıç, "Federasyonlar özerk. Tedbirlerin arka arkaya alınması şeklinde ve daha çok sportif çalışma olacaktır. Başarısızlığın cezası daha çok spor yapmaktır" ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...