Olimpiyat Şampiyonu Taylan, yeniden doğdu

Romanya’da gerçekleştirlen Avrupa Halter Şampiyonası’nda 48 kiloda koparma, silkme ve toplamda 3 altın madalya kazanan Nurcan Taylan, podyumlara dönüşünün kendisini mutlu ettiğini söyledi.

24.04.2009 - 11:16

Olimpiyat Şampiyonu Taylan, yeniden doğdu

ANKARA - Olimpiyat ve Avrupa Şampiyonu milli halterci Nurcan Taylan, kötü günleri geride bırakarak sporda yeni bir sayfa açtığını söyledi.

Nurcan Taylan, Romanya'da gerçekleştirilen Avrupa Halter Şampiyonası'nda 48 kiloda koparma, silkme ve toplamda 3 altın madalya kazanarak podyumlara döndüğü için mutlu olduğunu kaydetti.

Sporda başarının yanında başarısızlığın da olduğunu ve bunu geçmişte yaşadığını ifade eden milli sporcu, yaşadığı sakatlığın ardından 2 aylık kampla Avrupa Şampiyonası'na hazırlandığını hatırlattı.

Avrupa Şampiyonası'na çok iddialı gitmediğini belirten Nurcan Taylan, ''Dünya Şampiyonası'nda iyi olacağımı düşünüyordum. Fakat performansım iyiydi ve takımda yer aldım. Gittim, yarıştım ülkeme 3 altın madalya ile döndüm. Önümüzde 2012 Olimpiyatları'na giden bir yolculuk var. Bu ilk adımdı, bunun devamı gelecek ve güzel dereceler elde edeceğim'' diye konuştu.

Pekin Olimpiyatları'nda sakatlandığını anımsatan Taylan, ''Adeta yeniden doğdum. Olimpiyatlarda sakatlandığımda da söylemiştim. Ben daha bitmedim, burada yeni diriliyorum. Sporda başarı da, başarısızlık da var. Her an her şey olabilir. Sakatlanabilirim de. Fakat yazılan, çizilen ya da söylenen olumsuz şeylere kulağım tıkadım. Çünkü temsil ettiğim bir ülke vardı. Ben Türk halkına mal olmuş bir sporcuyum. Sporu bırakıp da insanların beklentilerini yarı yolda bırakamazdım. Üstümde çok büyük bir sorumluluk vardı. Vefa borcumu ödediğimi düşünüyorum. Spor yapmaya devam edeceğim ve ülkemi en güzel şekilde temsil ederek madalyalar kazanacağım'' dedi.

Yarışmada stres yaşandığını, madalyanın renginin de her an değişebildiğini ifade eden milli halterci, ''Önümüzde bir dünya şampiyonası var. Dünya şampiyonu olan bir halterci olarak da tarihe geçmek istiyorum. İnşallah tekrar güzel günler bizimle beraber olur'' diye konuştu.

''KENDİMİ KANITLADIĞIMI DÜŞÜNÜYORUM''
Her güne yeni bir gün olarak başladığını dile getiren Taylan, açıklamasını şöyle sürdürdü: ''Avrupa şampiyonu oldum. Yeni bir başarıydı ama yarışmamdan sonra ertesi gün uyandım ve antrenman çantamı hazırladım. Antrenörüme döndüm ve ‘Benim hazırlığım başlamalı’dedim. İşte dünya şampiyonu olmalıyım. Orada ben şu dereceleri yapmalıyım. Çünkü şu an onun hırsıyla yaşıyorum. Henüz kendimi tam anlamıyla kanıtladığımı düşünmüyorum. Dünya şampiyonası benim için çok büyük bir sınav. Çünkü orada Dünya şampiyonu ve rekortmeni Çinli sporcu var. Onu geçmem gerekiyor. O yüzden antrenmanlara başladım, devam ediyorum. Umarım bir aksilik, sakatlık olmaz ve dünya şampiyonasında zirve benim olur.'' Dünya şampiyonasının önemli bir organizasyon olduğunu, geçmişte dünya ikinciliği ve üçüncülüğü yaşadığını ifade eden Taylan, ''Başarıya ve başarısızlığa da doydum. Spor yaparak her şekilde hüsran da yaşadım, bulutların üstüne de çıktım. Olimpiyat rekorları da kırdım. Kendimi ispat edeceğim bir başarı artık yok'' dedi.

UZAK DOĞULU RAKİPLER
İtalya'da Haziran ayında düzenlenecek olan 16. Akdeniz Oyunları hazırlıklarına başladığını kaydeden Nurcan Taylan, federasyonun kimlerin gideceğine karar vermemesine rağmen çalışması gerektiğini söyledi.

Akdeniz Oyunları'na katılamaması durumunda Kasım ayında Güney Kore'de yapılacak olan Dünya Şampiyonası'na hazırlanacağını belirten milli sporcu, ''Uzak Doğulu güçlü rakiplerimizi geçip yeniden İstiklal Marşı'nı okutarak dünyaya Türk kadınının gücünü tekrar göstermiş olacağız. Henüz Avrupa şampiyonluğunun keyfini yaşamadım ama Dünya Şampiyonası'ndan sonra daha büyük bir keyif yaşayacağım'' diyerek sözlerini tamamladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...