NTV

Olimpiyatlara 5 yeni dal önerisi

NTV Haber

Spor

2020 Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapacak Tokyo, oyunlara dahil edilmesi planlanan 5 sporu Uluslararası Olimpiyat Momitesi IOC'ye sundu. Buna göre; beyzbol-softbol, karate, kaykay, tırmanış ve sörf sporları, olimpiyat oyunları takvimine girmek için IOC'nin onayını bekleyecek.

Değişen talimatlara göre; ev sahipliği yapacak şehirler oyunlar için uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne birkaç spor dalı önerisi getirebiliyor. Öncelikli amaç; ülkede en popüler spor dallarını oyunlar programına dahil ederek, sporseverleri tribünlere çekebilmek. Ayrıca; televizyon yayınları sayesinde reklam gelirlerinin artırılması da bir diğer hedef.

Bununla birlikte oyunlar programına dahil edilecek spor dallarıyla ilgili son karar IOC'ye ait oluyor. Nitekim Tokyo 2020'de beyzbol-softbol, karate, kaykay, tırmanış ve sörf sporlarının olup olmayacağına Uluslararası Olimpiyat Komitesi karar verecek. Komite bu kararı önümüzdeki yıl ağustos ayında oylayacak. Söz konusu 5 sporun da olimpiyat oyunlarında yer alması halinde ekstradan 474 atlet mücadele edecek ve toplam 18 yeni madalya dağıtılacak.

ETİKETLER