İlişkili Haberler

Sporting Lizbon maçı sonrası performansı tartışma konusu olan kaleci Tolga Zengin ile ilgili olarak, "Tolga çok iyi bir kaleci. Kalecilik maalesef zor bir iş. Futboldaki en zor mevki bana göre. Hata yaparak goller yenilen bir mevki. Dünyadaki her kaleci için geçerli bu. Tolga da hata yaptı ve gol yedi. Taraftarlar da çok reaksiyon gösterdi. Tolga Beşiktaş kadrosu içinde olan bir kaleci. İki maçımız kaldı. O iki maçımızda kim olacak bilmiyorum; ama o iki maçı oynayıp kaleci takviyesi yapacağız zannediyorum. Scout ekibimiz de ben de çalışıyorum. Ligin bitiminden sonra kısa bir ara var. Günay’a da haksızlık etmeyelim. Yeni gelecek olan kaleci hepsiyle rekabet edecek. Stoper transferi olabilir de olmayabilir de. Birinci önceliğimiz kaleci” şeklinde konuştu. 
 
“SPORTİNG LİZBON MAÇINA ÜZÜLDÜM” 

UEFA Avrupa Ligi H Grubu son maçında Sporting Lizbon’a yenildikleri için üzüldüğünü söyleyen Fikret Orman, “Çok üzüldüm. Beşiktaşlılar da çok üzüldü. Beşiktaş 1 maç kötü oynayabilir, yenilebilir. Bunlar olağan şeyler. Beşiktaş oyunu kontrol edip 1-0 öne geçtiğinde 65. dakikada düşmeye başladı. O beni çok üzdü. Sezon başından beri en önemli konsantremiz stadı bitirmek ve Beşiktaş’ın şampiyon olması üzerindeydi” diye konuştu. 
 
“STAT İÇİN TOPLAM HARCAMAMIZ 300 MİLYON TL’Yİ GEÇTİ” 

Vodafone Arena Stadı’nın son durumu hakkında da konuşan Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, “Oyuncular lig maçlarına konsantreler. Çok dezavantajlı olarak geldik lige. Artık oyuncular da alıştı dışarıda maçları yapmaya. Zor günlerden geldik. Stadsız camianın şampiyonluğa oynaması çok zor. Stadımız olmadığı için de gelir seviyemiz düşük. Stat için toplam harcamamız 300 milyon TL’yi geçti” ifadelerini kullandı. 
 
“QUARESMA BEŞİKTAŞ’A KENDİNİ ÜSTÜN GÖREREK GELMİŞTİ” 

Alman golcü Mario Gomez için “Düzgün bir çocuk” diyen Orman, sözlerine şöyle devam etti: 

"Beşiktaş özel bir ailedir. Beşiktaş'ta olan aile ortamı, çok kulüpte yoktur. Bizim oyucularımız bizim ailemizin bir parçasıdır. Biz burada huzurlu bir ortamda çalışıyoruz. Oyuncularımız seçilmiş oyunculardır. Huzurun olduğu yerde herkes işini yapıyor. Her şey para değildir. Para kazanmak için başka kulüplere gidenler olmuştur. Ama Beşiktaş'ta olmak başka. Bu oyuncuların Beşiktaş'ta olmasından gurur duyuyoruz. Başarıda bunların da etkisi var. Mario Gomez çok düzgün bir çocuk. Beşiktaş'ın çimentosu. Ricardo ilk geldiği gibi değil. İlk geldiğinde Beşiktaş'ın üstünde gibi gelmiş. Buradan gittiğinde Beşiktaş'ın büyük bir camia olduğunu gördü. Şu anda herkesin performansından memnunuz" diye konuştu.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman ayrıca oyuncu satmaya niyetlerinin olmadığını ve bir oyuncularına resmi teklif geldiğini fakat bunu açıklayamayacağını söyledi. 

"STADIN MALİYETİ KDV DAHİL 300 MİLYON TL'Yİ GEÇTİ"

"19 Mart 2016 tarihi sizin için ne ifade ediyor" sorusunu "Beşiktaş'ın kuruluş tarihi olarak adlandırılıyor. 113. yılımızı kutlayacağız. Beşiktaş'ın kuruluş tarihi bizi hep heyecanlandırır" diye yanıtladı. 

Stat çatısının inşaatının bitmek üzere olduğunu vurgulayan Fikret Orman, "Uzun süre çatı üzerinden gündem olmuştu. Krişler tamamlandı, son işlemler yapılıyor. Bazı çelik montajları var. Onları yapıyoruz. En kısa sürede bitireceğiz. Sonra da vinçler çıkıyor. Onlar devre dışı kaldıktan sonra zemine başlayacağız. Drenaj sistemi ve çim sahasını yapacağız. Bir yandan da koltuk montajlarına bakacağız" ifadelerini kullandı. 

Sahanın yapımına Ocak ayı başında başlayacaklarını ifadele eden Fikret Orman; "Yeşil sahaya başlandığında işin büyük bir kısmını bitirmiş olacağız. Şubat ortaları gibi localardan çıkmış oluruz. Mobilyaları konmuş olur. Koltukları her şey bitmiş olacak. Oyuncularla stat konusunu çok konuşmuyoruz. Lig maçlarına konsantreler. Çok dezavantajlı olarak geldik. Artık oyuncular da hep deplasmanda oynayama alıştı. Bir camianın statsız şampiyonluğa oynaması çok zor. Biz de önemli bir gelirden mahrumuz" diye konuştu.

Stadın maliyetinin KDV dahil 300 milyon TL'yi geçtiğinin altını çizen Beşiktaş başkanı, "Bizim bütçemiz de 100 milyon Dolar artı KDV'ydi. O da 40-50 milyon gibi bir para tutuyor. İnşallah orada kalacağız" dedi.

"STADI BU SENE AÇACAĞIZ"

Vodafone Arena'nın açılış maçıyla ilgili de konuşan Beşiktaş Başkanı Fikret Orman; "Fikstürü özellikle yapmak istesen böyle olmaz. Bir derbiyle açamayacağız. Derbilerin 2 tanesi lig başına geldi. İlk yarıdaki derbileri kendi sahamızda oynadık ama Trabzon maçını da derbi sayıyoruz. Barcelona'nın glemesi söz konusuydu. Ancak sezon ortalarında çok zor. Barcelona'nın da maç takvimi çok yoğun. Ligde, Şampiyonlar Ligi'nde oynuyorlar; ancak sezon sonunda bir organizasyonda olabilir" ifadelerini kullandı.

"BİZİM GİBİ 3 SEZON DIŞARIDA OYNASINLAR DA GÖRELİM"

Beşiktaş'ın geçen yıllara oranla derbi kazanmasını ve Şenol Güneş faktörünü de değerlendiren Orman şöyle devam etti, "Beşiktaş'ın çok tecrübeli bir hocası var. En büyük dezavantajı geçen sezon son dönemde taraftarla bütünleşememesi. Bir takım bizim gibi 3 sezon dışarıda oynasın da görelim. Galatasaray bir dönem Olimpiyat'ta oynadı, ne hale geldiler? Futbol takımımızla yönetimle eskisi yenisi bu yarışın içindeyiz. Bu yarışı bitirmek istiyoruz. Öyle son döneme geldi, düştü diye bir şey yok. Göreceğiz. Kim düştü, kim geldi."

Beşiktaş'ın kiralık oynadığı statlara ciddi paralar ödediğini vurgulayan Fikret Orman, "Hem Olimpiyat Stadı'na büyük bir kira ödüyoruz. Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ bizden çok büyük para almıyor ama 100-150 bin lira ödüyoruz. Geçen sene Ankara'ya gidiyorduk. Çok zor günler geçirdik. Beşiktaşlılar da ben de o zor günlerimizi stadı bitirdiğimiz zaman unutmayacağız. Dostluk elllerini uzatanları da uzatmayanları da unutmayacağız" diyerek göndermede bulundu. 

Şenol Güneş'i de öven Fikret Orman, "Şenol Hoca çok düzgün bir insan. Kariyeri belli olan bir futbol adamı. Bizim de çok sevdiğimiz bir dostumuz. Şu anda Beşiktaş camiası da biz de Şenol Hoca'dan memnunuz. Ama daha ligin devre arasına gelmedik. Maratonun son dönemini beklemek lazım. Biz kupa almış, şampiyon olmuş değiliz. Önümüzde çok iş var, Şenol hoca'nın önünde çok iş var. Bizim de Şenol Hoca'nın da berklentisi şampiyonluk" diye konuştu. 

Stadı öven ve "Muhteşem bir stat oluyor" diyen Beşiktaş Başkanı Fikret Orman şöyle devam etti, "Bunlar bizim hepsini planlayarak yaptığımız çalışmalar. Bu stat, insanlarla Beşiktaş futbol takımı taraftarlardıyla güzel olacak. Son süreçleri yaşayacağız. Ben de çok yoruldum. Maddi olarak buraya para bul, hem futbol hem basketbol takımını finanse et zor şeyler. Vaktimiz ve enerjimizin çoğunu burası alıyor. Artık burası bitsin, takım buraya dönsün. Keyifli güzel bir maç izlemek istiyoruz. Beşiktaş, Galatasaray derbisini oynuyor. Oynadığımız seyirci sayısına bakın. Artık bunlar bitecek. Taraftar, zor şartlarda yine desteklemeye çalışıyor. Sağolsunlar. Ama 1 saat git, 1 saat gel. Bunlar bizi çok yoruyor"

"BURASI STAT GİBİ DEĞİL SARAY GİBİ OLUYOR"

Stat kapasitesinin UEFA Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi finali oynanmasına uygun hale gelmesi için kapasitenin 42 bini geçecek şekilde ayarlamaya çalıştıklarını dile getiren Fikret Orman, "Bazı alanlarda bazı çalışmalar yaptık. Kapasitenin 42 binin üzerine çıkarmaya çalışacağız. Sıkıştıra sıkıştıra bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Dolmabahçe'ye uygun bir mimari yapıyoruz. Burası bir stat gibi değil saray gibi oluyor. Kullanılan malzemeler de çok özel malzemelerdir. Yaptığınız işi kendinizin beğenmesi lazım. Ben de arkadaşlarım da stada aşığız" diyerek Vodafone Arena'yı övdü. 

Fulya davası konusunda 2008 Beşiktaş yönetimin ibrasının iptal edilmesini de değerlendiren Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, "Fulya davasında Beşiktaş'ın kazandığı bir şey yok. Burada Beşiktaş'ın o günkü yönetimi aleyhine Cengiz Sarıkaya ve arkadaşları bir dava açmışlar. Davanın sonucunda ibranın iptaline karar verildi. Bunun bir üst mahkemesi var. Üst mahkemede de temyize gidilecek. Ne olacak bilmiyorum. Önümüzdeki hafta Yönetim Kurulu toplantımız var. Gündemdeki konularımızdan bir tanesi de o olacak" dedi.

Fulya davasının iptali konusunda Beşiktaş'ın halihazırda bir kazanımı olmadığını kaydeden Orman, "Davayı kazanan taraf hakimin haklı bulduğu taraf Cengiz Sarıkaya ve arkadaşları. Davayı kaybeden taraf ise 2008 senesindeki Beşiktaş yönetimi ve Beşiktaş tarafı. Biz hakimin aleyhinde karar verdiği taraftayız. Ögünkü yönetimin ibrasını ortadan kaldırdı. Çok da incelemedim. Yönetim Kurulu'nda konuyu tartışacağız" ifadelerini kullandı.