Osman Bak 2009'dan memnun

Güreş Federasyonu Başkanı Osman Aşkın Bak, 2009 yılının Türk güreşi için son derece güzel geçtiğini belirtti.

Haberler 28.12.2009 - 10:48

Osman Bak 2009'dan memnun

Pekin Olimpiyatları'nın ardından, serbest ve grekoromen (A) milli takım kadrolarında jenerasyon değişimi yaşandığını hatırlatan Osman Aşkın Bak, şunları söyledi:
"Danimarka'daki son dünya şampiyonasında serbest ve grekoromen stilde 4'er sporcumuz ilk kez (A) milli takımın mayosunu giydi. Grekoromende 2 altın, 1 bronz madalya kazanarak takım halinde birinci olduk. Serbest stilde ise takımımızın lokomotifi durumundaki Ramazan Şahin'in yokluğuna rağmen, 1 gümüş, 1 de bronz madalya ile dördüncülüğü elde ettik. Akdeniz Oyunları'nda 7 altın madalyayla en başarılı federasyon olduk. Genel olarak da Türkiye'ye 2009 yılındaki uluslararası müsabakalarda en fazla madalya kazandıran branş, her zamanki gibi güreş oldu. Kulüpler bazında ise Bursa Büyükşehir Belediyesi serbest stilde Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'nı kazandı. Bu başarılar bize, doğru yolda olduğumuzu gösterdi. Altyapıya yaptığımız yatırımların karşılığını almaya başladık. Şu anda her sıklette milli mayoyu giyebilecek düzeyde 2-3 sporcumuz bulunuyor. Bundan sonra grekoromende zirvedeki yerimizi korumak, serbestte de zirveye biraz daha yaklaşmak için çaba harcayacağız.

Sportif başarıların yanı sıra yine Danimarka'da yapılan FILA toplantısında, büyük bir lobicilik başarısına imza atarak, Londra Olimpiyatları öncesi büyük önem taşıyan 2011 Dünya Şampiyonası'nın organizasyonunu İstanbul'a aldık.

Elbette asıl hedefimiz elbette 2012 Londra Olimpiyatları'nda başarılı olmak. Bunun için çalışmalarımıza şimdiden başladık. Londra'ya serbest ve grekoromende tam kadroyla katılmayı, bayanlarda da en az 2-3 sporcuyla temsil edilmeyi hedefliyoruz. 2012 Olimpiyatları'nda büyük başarılar elde etme arzusundayız."

"İSTANBUL, DÜNYA GÜREŞİNİN MERKEZİ OLACAK"
Osman Aşkın Bak, İstanbul'u dünya güreşinin merkezi durumuna getirmeyi hedeflediklerini belirterek, "Bu amaçla, İstanbul'a mükemmel bir güreş tesisini kazandırmak için çalışmalarımız sürüyor" dedi.

İstanbul'da Türk güreşinin hizmetine sokmak istedikleri 300 yatak kapasitesine sahip olacak 3 katlı tesiste, sporcuların 6 minderde sürekli çalışma yapabileceğini anlatan Bak, "Söz konusu tesisin Güreş Federasyonu'na kazandırılması düşüncemize Sayın başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan da destek verdi. Bu tesisin açılmasından sonra İstanbul'da çok daha fazla uluslararası organizasyona talip olabilir, ikili kamplar gerçekleştirebiliriz. İstanbul dünyanın her yerinden tek uçuşla ulaşılabilen bir metropol. Bu nedenle dünya güreşinin merkezi durumuna gelebilir" diye konuştu.

"GÜREŞ EĞİTİM MERKEZLERİNİ REHABİLİTE EDECEĞİZ"
Türk güreşinin en önemli altyapı kaynağının güreş eğitim merkezleri olduğunun altını çizen Osman Aşkın Bak, "2010 yılında tüm güreş eğitim merkezlerini gözden geçirip, rehabilite edeceğiz. Fiziksel koşullarını, idari yapılarını iyileştirip, antrenör kadrolarını destekleyeceğiz" dedi.

Dünyada yaşanan ekonomik krizin, Türkiye'deki güreş kulüplerini de olumsuz etkilediğini ifade eden Bak, "2009 yılında çok sayıda kulübün kapanması bizi en fazla üzen konu oldu. Gerçi bunun yanında pek çok yeni kulüp de açıldı. Güreşteki dinamik yapı devam ediyor. Fakat kulüplerimizin özellikle sponsorluk konusunda ciddi sıkıntıları var. Halkımızdan güreş müsabakalarına daha fazla ilgi göstermelerini, sporcularımızı ve kulüplerimizi desteklemelerini rica ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"YAĞLI GÜREŞİ DÜNYAYA TANITACAĞIZ"
Başta Kırkpınar olmak üzere yağlı güreş organizasyonlarına disiplin getirdiklerini, seyircilerin daha fazla keyif almasını sağlayan değişikliklere gittiklerini ifade eden Osman Aşkın Bak, "2010 yılında yağlı güreşi dünyaya tanıtmak için yoğun bir çaba harcayacağız. Nisan-mayıs aylarında Londra, Paris, Madrid, New York, Pekin gibi metropollerde yağlı güreş gösterileri düzenleyeceğiz" diyerek sözlerini tamamladı.

Sayfa Yükleniyor...