Özbekistan'da şikeye ilginç çözüm

Özbekistan'da futbol federasyonu, şikeyi önlemek için hakemlerin maaşlarına yüzde 50 zam yaptı.

Haberler 26.02.2009 - 11:04

Özbekistan Futbol Federasyonu, futbol maçlarındaki şike olaylarını önlemek için hakemlerin ücretlerini arttırmayı kararlaştırdı.

Özbekistan Futbol federasyonu Başkanı, Senatör Mirebrar Usmanov, 1 Mart'ta başlayacak olan yeni futbol sezonunda Özbekistan Yüksek Ligi'ndeki maçlarda şike iddiaları ve olaylarının önüne geçmek ve maçların satılmasını önlemek için hakemlerin maç başına aldığı ücreti yüzde 50 arttırmayı kararlaştırdıklarını açıkladı.

Usmanov, buna göre, yeni sezonda Özbekistan Yüksek Ligi maçlarını yönetecek hakemin maç başına 1 milyon Som (750 Dolar), yardımcı hakemlerin ise 600'er bin Som (450 Dolar) ücret alacağını belirtti.

Usmanov, ayrıca Özbekistan Yüksek Ligi'nde maç yönetecek hakem sayısını da azaltmayı ifade ederek, böylece her hakeme ayda 3-4 maç yönetme imkanı vereceklerini kaydetti.

Özbekistan'da, son dönemlerde futbolda şike olaylarının artmasından dolayı, geçen sene ülkedeki bazı hakemler görevinden alınırken, bazılarına da ömür boyu hakemlik yapma yasağı getirilmişti.

Sayfa Yükleniyor...