'Özel kayak bağları' tartışması

Avusturya takımının, İsviçreli kayakla atlamacı Simonn Ammann'ın kullandığı özel kayak bağlarına tepkisi sürüyor. Avusturya Başantrenörü Alexander Pointer, dünya şampiyonasında, Ammann'ın standart ekipmanla yarışması yönünde karar çıkacağını savundu.

Ntvspor 23.02.2010 - 17:03

Simon Ammann, Vancouver'da hem normal tepe hem de geniş tepe kayakla atlama yarışlarında rakiplerine büyük fark atarak şampiyon oldu. Avusturya takımına göre, Ammann'ın başarısının sırrı, özel olarak geliştirilmiş kayak bağları.

Avusturya'nın kayakla atlama Başantrenörü Alexander Pointer, modifiye edilmiş kayak bağları sayesinde Ammann'ın aerodinamik olarak avantaj sağladığını savundu. Söz konusu ekipmanı kendilerinin de test ettiğini, ancak güvenlik açısından uygun görmediklerini ifade eden Pointer, “Bu ekipman her an sürprize neden olabilir. Uluslararası Kayak Federasyonu'nun, dünya şampiyonası öncesi modifiye edilmiş kayak bağlarına yasak getirmesini bekliyorum. Aksi taktirde büyük kazalar olabilir” diye konuştu.

Federasyonun kayakla atlama sözcüsü Horst Nilgen ise söz konusu ekipmanı yasaklamak gibi bir niyetleri olmadığını vurguladı. İsteyen her sporcunun bu tür kayak bağları ile yarışabileceğini belirten Nilgen, herhangi bir tehlikenin söz konusu olmadığını savundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...