Özgener: Eksiklikleri hissetmeyeceğiz

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, NTV Spor'a konuştu. Sakatlıkları bir sorun olarak görmemek gerektiğine inandığını belirten Özgener, 4 önemli oyuncunun eksikliğini de hissetmeyeceklerini düşündüğünü belirtti.

24.03.2009 - 21:48

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, A Milli Takım'ın Madrid'de oynayacağı zorlu İspanya maçı öncesinde NTV Spor Haber Müdürü Haluk Yürekli'nin sorularını yanıtladı.

Milli takımın 2008 Avrupa Şampiyonası'nda büyük bir başarıya imza atarken de sakatlık sorunlarıyla uğraştığına dikkat çeken Özgener, neticede sahaya 11 kişiyle çıkacaklarını ve eksiklikleri hissetmeyeceklerini ifade etti.

İspanya ile çok zorlu bir maç yapacağız, ardından yine İspanya'yı İstanbul'da konuk edeceğiz. Öncelikle Mardird'de oynanacak karşılaşmayı ele alırsak nasıl bir değerlendirmede bulunacaksınız?

Özgener: Ben çok keyifli, futbol zevki çok yüksek iki maç izleyeceğimize inanıyorum. Çünkü dünya futbolunun iki çok önemli takımı peş peşe maç yapacak. İlk maç burada, iyi hazırlandığımıza inanıyorum. Şunu da üstüne basa basa belirtmek isityorum, 2010 Dünya Kupası'na katılmak bizim için tabii ki önemli. 2008 Avrupa Şampiyonası'ndanki başarımızdan sonra bizim hedefimiz sadece 2010 değil. 2012 Avrupa Şampiyonası, 2014 Dünya Şampiyonası... Bizim amacımız Türk futbolunu marka haline getirmek. Tabii ki bu süreç kolay bir süreç olmayacak. Dolayısıyla peş peşe oynayacağımız İspanya maçları da hedeflere ulaşma yönünde bir gösterge olacak. 2008 Avrupa Şampiyonası'nda herkesin beğendiği bir Türk Milli Takımı vardı. Bir Türk Milli Takımı kimliği vardı. Oyunun başından sonuna kadar mücadeleyi bırakmayan, azimli, hırslı ve bu kimliğini 90 dakika boyunca sahaya süren bir takımdı. Bu bizim görmek istediğimiz kimlik. Bizim amacımız da zaten bu kimliği her zaman hissettirebilmek ve dünya futbolunda önemli ülkelerden biri haline gelebilmek. İnşallah bunu adımları aşa aşa başaracağız.

2008 Avrupa Şampiyonası'nda milli takımımız çok önemli bir başarı elde etti. O Avrupa Şampiyonası'nın şampiyonuyla oynayacağız; ama bu kez özellikle savunmada Gökhan Zan, Servet Çetin, belki de bunlara alternatif olabilecek Mehmet Topal sakatlıkları nedeniyle yok. Hamit Altıntop da maç kadrosundan çıkartıldı. Çok önemli 4 oyuncumuz yok. Bu oyuncular olmadan İspanya karşısındaki şansımızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Özgener: 4 oyuncumuz da olsa ve tam kadro olsaydık, daha iyi durumda olurduk. Ama şunu unutmamamız gerekir, Avrupa Şampiyonası'nda yarı final oynama başarımız, yarı finali çok şanssız bir şekilde Almanya'ya kaybederek İspanya ile final oynama şansı kaybetmemiz... O günlerde de hep eksikliklerle mücadele ettik. Her maçtan önce bir eksiğimiz oldu. En önemlisi biz hiçbir zaman bu eksiklikleri sorun etmedik ve bir ekip olduk. 4 önemli oyuncumuzun eksikliğini de hissetmeyeceğimize inanıyorum; çünkü Türk Milli Takımı'nın çok iyi bir ekip olduğunu düşünüyorum. Takımın Avrupa Şampiyonası'ndaki azmi, inancı ve sonuna kadar mücadele eden yapısını sürdüreceğine inanıyorum. Eksiklikler bizim için yeni değil. Futbolun doğasında da olan bir şey. İspanya takımının da eksikleri var. Bunları bir sorun olarak görmememiz gerektiğine inanıyorum, çünkü neticede tam takım olarak sahaya çıkacağız.

Teknik Direktör Fatih Terim oyuncuların mental açıdan çok yorgun olarak Madrid'e geldiğini söyledi. Turkcell Süper Lig'de son yıllarda görülmemiş bir şampiyonluk mücadelesi yaşanıyor. Siz, futbolun daha kaliteli olduğu için mi böyle bir ortamın olduğunu, yoksa Fenerbahçe ve Galatasaray'ın öteki yıllara oranla düşüşe geçtiği için mi böyle bir tablo oluştuğunu düşünüyorsunuz?

Özgener: Rekabet ortamnın oluşmasının ligdeki takımların birbirine yakınlaşmasının ürünü olduğunu düşünüyorum. Milli takıma yansımasına baktığımız zaman, bu haftaki sonuçları ele aldığımızda, milli takımın büyük bölümünü oluşturan oyuncuların takımlarının istediği neticeyi alamadığını görüyoruz. Doğal olarak da bundan dolayı bir zihinsel yorgunluk olabilir. Ama ben her milli maç öncesi şunu görüyorum: Tüm oyuncularımız milli maçlardan büyük mutluluk duyuyor. Burada kendilerini toparlama süreci yaşıyorlar. Bu yüzden bu konunun bir sorun olmayacağına inanıyorum.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...