46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun bu yılki etapları belli oldu.

İlişkili Haberler


11-18 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek tura, 116 profesyonel bisikletçi 15 ayrı takım halinde katılacak.

Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) ve Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun ortaklaşa düzenlediği yarışın startı 11 Nisan Pazar günü Sultanahmet meydanından verilecek. 8 günde 8 etabın geçileceği turun finişi ise Alanya'da görülecek.

Toplam 1257 kilometre mesafenin katedileceği turun en kısa etabı aynı zamanda prolog etabı da olan İstanbul ayağı (5,8 km), en uzun etabı ise 221 kilometre ile turun 5. etabı olan Denizli-Fethiye ayağı.

Bu sene yarışmada bazı değişiklikler var, örneğin; turnuvada klasman liderinin giydiği sarı mayo geleneği Türkiye turuna özel olarak değiştirildi ve mayo renginin turkuaz olacağı açıklandı. Turnuvada yaşanacak bir ilk de bazı etapları izlemek isteyenler için Biletix aracılığıyla bilet satışının da yapılacak olması.

Yarışı küçük bir basın ordusu da yakından takip edecek. 25'i yabancı toplam 85 gazeteci bütün etaplar boyunca takımları ve sporcuları yakın markaja alacak. Ayrıca yarışı EuroSport da canlı yayınlayacak.

45 senedir aralıksız düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, bu sene büyük bir aşama kaydederek dünya bisikletinin şampiyonlar ligi olarak kabul edilen 2.HC (Hors Category) klasmanına alındı ve dünyanın en önemli 17 turnuvası arasında da yerini aldı.