Peker: En anlamlı şampiyonluğum

Beko Basketbol Ligi'nde şampiyonluğa ulaşan Efes Pilsen'in başarılı oyuncusu Kaya Peker, kariyerindeki en anlamlı şampiyonluğu kazandığını söyledi. Peker yaşanan olaylarla ilgili olarak da, ''Daha tatsız şeyler de olabilirdi, insanlar yaralanabilirdi'' dedi.

Anadolu Ajansı 20.06.2009 - 16:04

Peker: En anlamlı şampiyonluğum

İSTANBUL - Efes Pilsen'in yıldız oyuncusu Kaya Peker, bu sezon beşinci ve en anlamlı şampiyonluğunu kazandığını söyledi.

Peker yaptığı açıklamada, Fenerbahçe Ülker gibi büyük bir camiaya karşı alınan şampiyonluğun büyük önemi bulunduğunu belirterek, ''Bu benim beşinci ve anlamlı şampiyonluğum. Gergin, stresli ve çekişmeli geçen bir atmosferde, Fenerbahçe Ülker gibi büyük bir camiaya karşı alınmış bir şampiyonluk. Bu nedenle en anlamlı şampiyonluğum da buydu, o yüzden çok mutlu ve huzurluyum'' dedi.

''MAÇ BİTİNCE BİR ŞEY HİSSEDEMEDİM''
Maç bittiği anda yaşanan olaylar nedeniyle çok fazla bir şey hissedemediğini belirten Kaya Peker, ''Olaylar çıkınca içeri kaçtım. Her şey o kadar ani gelişti ki... Koridora gittim ve yere oturduğum anda, ne kadar önemli bir iş başardığımızı anladım'' ifadelerini kullandı.

Kaya, çok tedirgin anlar yaşadıklarını vurgulayarak, ''Herkes bizi korumaya çalışıyordu. Soyunma odasında birkaç kişinin içeri girmeye çalıştığını söylediler. Biz de soyunma odasının içine kaçtık. Önemli olan, tatsız bir şey yaşanmamış olması. Daha tatsız şeyler olabilirdi, insanlar yaralanabilirdi'' dedi.

''GÜVENLİK YETERSİZDİ''
Kaya Peker, maç için salona girdiklerinde güvenlik yetersizliğini fark ettiklerini, polis sayısının az olduğunu gördüklerini kaydetti.

Başarılı oyuncu, ''Güvenlik yetersizdi. Genelde baktığımızda polis sayısının az olduğunu görebiliyorduk. Polis sayısı yeterli olsaydı, olaylar olmayabilirdi, ama biz, maçtan önce sadece kazanmaya odaklandık. Maç bitimiyle hemen etrafına bakıyorsunuz neler olabilecek diye. Maçın ardından gelebilecek insanları düşünerek hemen içeri kaçtık'' şeklinde konuştu.

''2-0'DAN GERİ DÖNMEK DÜNYADA ÇOK ZOR''
Final serilerinde 2-0 geriye düştükten sonra 4-2 kazanmanın önemine değinen Kaya Peker, bunun çok zor olduğunu, sadece Türkiye'de değil, dünyada bile pek rastlanabilecek bir durum olmadığını ifade etti.

Kaya Peker, 2-0 geriye düşmelerinin, kötü bir takım olmalarından kaynaklanmadığını belirterek, ''Daha sonraki maçlarda bir şeyi değiştirmemiz gerekmiyordu. Sadece, basketbolumuzu aynı düzeyde oynamamız gerekiyordu. İlk maçlarda çok kötü hücum etmiştik, şut yüzdemiz düşüktü. Bazen top girmiyor. Yapabileceğimiz bir şey yoktu. Şutları soktuğumuz maçlarda zaten bu gözüktü'' diye konuştu.

''KÜFÜRÜ HAK ETMİYORUM''
Final maçlarında kendisine edilen küfürlerin hoş olmadığını belirten Kaya, bunları hak etmediğini söyledi.

Mücadele eden bir oyuncu olduğunu, hayatının her döneminde aynı şekilde oynadığını dile getiren Kaya Peker, ''Salona gelen taraftarların, tüm maçlarımı izlediğini sanmıyorum. Nasıl oynadığımı basketbol kamuoyu biliyor, ama o gergin atmosferde bunları bilerek yapıyormuşum sanılıyor. Yapacak bir şey yok, ama bazen anlaşmazlıklar olacaktır. Önemli olan, olayların büyümemesi. Onlar da takımlarının iyiliğini istiyordu, o yüzden oldu'' ifadelerini kullandı.

Son maçta oldukça küfür yediğini belirten Kaya Peker, ''O nedenle çok iyi oynamak istiyordum. Çok şükür bunu da başardım'' dedi.

''EFES PİLSEN'DE KALMAK İSTİYORUM''
Kulübüyle 1 yıllık opsiyonlu sözleşmesinin bulunduğunu hatırlatan Kaya, Efes Pilsen'de kalmak istediğini söyledi.

Kaya, ''Opsiyon kulübümde. Ben Efes Pilsen'de mutluyum. İnşallah uzun süreler birlikte oluruz'' diyerek sözlerini tamamladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...