Platini: Şike konusunda güvende olan ülke yok

UEFA Başkanı Michel Platini, AB’den şikenin önünü kesecek daha etkili yasalar çıkarılmasını istedi. Avrupa futbolunun tehlikede olduğunu söyleyen Platini, “Şike olayları alarm veriyor. Hiçbir ülke güvende değil'' dedi.

Anadolu Ajansı 28.09.2011 - 14:54

Platini: Şike konusunda güvende olan ülke yok

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) Başkanı Michel Platini, Avrupa Konseyi'nde bir konuşma yaptı.

Platini, konuşmada bahis şebekeleri tarafından organize edilen şike olaylarını sporun önündeki en büyük tehdit olarak niteledi.

Michel Platini, Avrupa'da sadece birkaç ülkenin bu konuda yasa çıkarttığını diğer ülkelerin de aynı tutumu sergilemesi gerektiğini söyledi.

''Avrupa futbolu tehlikede. Bunun yanı sıra Avrupa'daki tüm spor branşlarının tehdit altında olduğunu düşünüyorum. Artan şike olayları alarm veriyor ve gittikçe büyüyor. Hiçbir ülke güvende değil'' diye konuşan Platini, şikenin, suç örgütleri tarafından organize edildiğini kaydetti.

''Sporda sahtekarlığı cezai işlem gerektiren suç unsuru'' olarak gören yasaları kabul eden ülkeler arasında İtalya, Portekiz, İspanya, Britanya, Bulgaristan ve Polonya'yı sayan Platini, spordaki sahtekarlığın herkes tarafından suç olarak görülmesinden halen çok uzakta olunduğunu belirtti.

Platini, ''Bu nedenle Avrupa Konseyi'nin bugün müdahalesini zorunlu görüyorum. Üye ülkeler, spordaki sahtekarlığı suç olarak görmeleri ve kamu yetkilileriyle spor otoriteleri arasındaki işbirliğinin zorunlu hale getirilmesi konusunda cesaretlendirilmeli'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...