2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği yapma hakkını Fransa'nın kazanması, tartışmaları beraberinde getirdi. UEFA'nın Fransız Başkanı Mıchel Platini'nin, oylamada üyeleri etkilediği ileri sürüldü. Mıchel Platini ise iddiaları kesin bir dille reddetti. Gergin olduğu gözlenen Platini tarafsızlığına dikkat çekerek eleştirilere yanıt verdi.

Platini “Benim tek görevim EURO 2016'nın en iyi şekilde organize edilmesini sağlamak. Üyelere etki etmem mümkün değil..Ayrıca hatırlatayım oy kullanmadım. Şenes Erzik de tıpkı benim gibi oy vermedi. Bir tarafta ben, bir tarafta Şens Erzik var, buna 1-1 eşitlik diyebilirsiniz. Eğer Türkiye kazansaydı, aynı sorular bu kez Fransız halkı tarafından Şenez Erzik'e yöneltilecekti. Yapacak birşey yok. 2 kişinin yarıştığı bir yerde sadece 1 kişi kazanır. Fransız olduğum için Fransa'nın kazanması halinde, hem Türkiye hem de İtalya tarafından eleştirileceğimi çok iyi biliyordum. Ama benim kazandığım hiç birşey yok, aksine son derece karmaşık bir durumun tam ortasındayım. Ben Fransa'nın da, Türkiye'nin de, İtalya'nın da dostuyum" açıklamalarını yaptı.

Michel Platini, Fransa Cumhurbaşkanı Nicola Sarkozy'yi UEFA icra kurulu üyeleriyle tanıştırdığı için gösterilen tepkilere de anlam veremediğini söyledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de üyelerle selamlaştığını hatırlatan Platini, bu konuyu tartışmanın gereksiz olduğunu savundu.

Platini "Türk halkı, Türkiye Futbol Federasyonu ve Türk hükümetinin yaptığı çalışmalardan gurur duymalı. Projeler çok iyi hazırlanmıştı. Türkiye 3. kez aday oldu. Bugune kadarki en iyi derecesini aldı. Oylama çok yakındı, Fransa sadece 7-6 kazanabildi.” Şeklinde konuştu.