Premier Lig kulüplerinin borcu milyar dolarlarla ifade ediliyor. Borç batağından çıkmayı başaramayan ilk kulüp ise Portsmouth oldu. 120 milyon sterlinlik borcu nedeniyle kayyuma devredilen Portsmouth, sadece bir alt kümeye düşmekle kalmadı, varlığı tehlikeye girdi. UEFA Başkanı Michel Platini'ye göre, Premier Lig yönetimi de, bu durumdan en az Portsmouth yöneticileri kadar sorumlu.

Premıer Lig’in liberal finansal kurallarına tepki gösteren Platini, birçok kulübün kazandığından çok harcamasına izin verildiğinin altını çizdi ve yeni Portsmouth felaketleri yaşanabileceği uyarısında bulundu.

UEFA Başkan,; “Bu, parası olmayan birinin lüks bir spor otomobil almasına benziyor. Güzel kızları bu otomobil ile etkileyebilirsiniz, ancak sonunda herşeyinizi kaybedeceğiniz kesindir. Aynı durum Premier Lig için de geçerli. Kulüplerin olmayan paraları ile oyuncu satın almalarına göz yumuluyor. Bu hiç doğru değil” ifadelerini kullandı.

UEFA, yakın gelecekte Finansal Fair-Play adını verdiği sistemi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Yeni sistemde, gelirlerinden fazla harcama yapan kulüplerin Avrupa kupalarına katılmalarına izin verilmeyecek.