Platini'nin önerisi kabul gördü

UEFA Başkanı Michel Platini'nin, 18 yaşın altındaki futbolcuların transferlerine yasak getirilmesi önerisi, Avrupa'nın önde gelen kulüpleri ve ligleri tarafından kabul gördü. kararın resmiyet kazanması için Avrupa Birliği'nin onayı gerekiyor.

10.03.2009 - 17:51

Platini'nin önerisi kabul gördü

İSTANBUL - Manchester United'ın, Cristiano Ronaldo'nun Real Madrid'e transfer olmasına izin vermemesi, büyük tartışmaları da beraberinde getirmişti.

FIFA Başkanı Sepp Blatter, Ronaldo'yu "modern köle" olarak nitelendirmiş ve her ay yüzbinlerce sterlin kazanan Portekizli yıldızın üzerinden, dünya futbolunun kanayan yaralarından biri; çocuk denecek yaşta uzun süreli sözleşme imzalanarak, takımların geleceklerine ambargo koyduğu oyuncular gündeme gelmişti.

UEFA Başkanı Michel Platini, uzun süredir insan haklarına aykırı bulduğu bu duruma çözüm getirmeye çalışıyordu.

Platini'nin çabaları sonunda meyvelerini verdi ve Avrupa'nın önde gelen kulüpleri ile lig temsilcileri, 18 yaşın altındaki futbolcuların transferinin engellenmesine ilişkin öneriyi kabul etti.

Özellikle Afrika ve Latin Amerika'dan getirilen genç oyuncuların, Avrupa Ligleri'nde karaborsada satılmasına "dur" demeyi maçlayan öneriye FIFA da tam destek verdi.

UEFA, Avrupa Kulüpler Birliği, FIFA Profesyonel Futbolcular Birliği ve Avrupa Premier Futbol Ligleri tarafından imzalanan sözleşmeye göre, 18 yaşın altındaki futbolcular, ilk sözleşmelerini de yetiştikleri kulüple yapacak.

Önerinin resmileşmesi için Avrupa Birliği'nin onayı gerekiyor. Birlik yasaları, 16 yaşından gün almış her futbolcunun transfer sözleşmesinin altına imza atmasına olanak tanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...