Plushenko, Lysacek'in gerçek bir olimpiyat şampiyonu olmadığını iddia etmişti. Lysacek ise rol modelinin kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Evgeni Plushenko, 2006 Torino Kış Oyunları'nda elde ettiği şampiyonluk unvanını Vancouver'da koruyamadı ama yine artistik patinaj dünyasını karıştırdı.

Yıldız patenci Rus Devlet Televizyonu’nda, kendisini ikinci sırada bırakan dünya şampiyonu Evan Lysacek'in haksız bir galibiyet elde ettiğini öne sürdü.

Plushenko, "dörtlü atlayış yapmadan gerçek bir şampiyon olamazsınız. Sadece üçlü atlayışlar yapan birinin boynunda altın madalya ile podyumun en üst basamağında durması bence ilerleme sayılamaz, bu gerilemedir. 10, hatta 20 yıl önce de üçlü atlayışlar yapılıyordu" dedi.

Lysacek ise, Plushenko'nun sözlerinin kendisini üzdüğünü söyledi. Amerikalı patenci, "muhtemelen hayatımın en özel anlarından bazılarını yaşarken rol modelim tarafından saldırıya uğramak beni hayal kırıklığına uğrattı" diye konuştu.

Lysacek, Vancouver'da neredeyse kusursuz bir serbest program sergiledi. 24 yaşındaki patenci, tam 8 üçlü atlayış yaptı. Dönüşleri ve adım serisinin zorluk derecesi de yüksekti.

Plushenko, dörtlü atlayış yapmasına karşın, başka atlayışlarında buza inerken sendeledi ve Lysacek'in 1.31 puan gerisinde kaldı. Japon Daisuke Takahashi ise dörtlü atlayış denemesinde düşerek üçüncü oldu.