'Podyuma sahip çık'tılar

Kanada, ev sahipliği yaptığı Vancouver Kış Olimpiyatları’nı, madalya sıralamasının zirvesinde bitirdi. Peki nasıl oldu da daha önce ülkede düzenlenen 2 olimpiyatta tek altın dahi alamayan Kanada, bir olimpiyata 14 altın madalya sığdırdı? İşte bu sorunun yanıtı...

Ntvspor 02.03.2010 - 11:03

Kanada, ev sahipliği yaptığı 1976 Montreal Yaz ve 1988 Calgary Kış Oyunları’nda tek altın madalya dahi alamıştı. Vancouver'ın, 2010 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapma hakkı kazanmasıyla, Kanadalı yetkililer harekete geçti. 2005 yılında ‘Own the podium’ yani ‘podyuma sahip çık’ programı başlatıldı. Yaklaşık 150 milyon euroluk programın amacı, Kanadalı sporcuları, Vancover'da madalya sıralamasının zirvesine taşımaktı.

İşe önce ülke çapında yetenek araştırması ile başlandı. En iyi sporcular belirlendi. Ardından teknoloji devreye sokuldu ve program işlemeye başladı. Vancouver'da mücadele edecek sporculara, birkaç salise kazandıracak son teknoloji ürünü ekipmanlar sağlandı. Rüzgar tünelleri kuruldu. 150 bilim insanı, sporcuların performanslarını test etmek için seferber edildi. Antrenmanlar sırasında, sporcuların tüm hareketleri kaydedildi ve bilgisayar ortamına aktarıldı. Ardından uzmanlar, en ince detayına kadar hareketlerini mercek altına aldıkları sporcuların, neden zaman kaybettiğini belirledi. Bu bilgi, antrenörlere aktarıldı. Onlar da, yarışlar sırasında en doğru pozisyonu almaları için bıkıp usanmadan öğrencilerini çalıştırdı. Yepyeni antrenman sahaları da eklenince, Kanadalı sporcular kazanan ile kaybeden arasındaki farkı belirleyen o birkaç saliseyi elde etmeyi başardı.

Bu karışımın içine bir tutam inanç, bir tutam özgüven, bolca da taraftar desteği eklenince, ‘Podyuma sahip çık’ programının Kanada'ya dönüşü, 14'ü altın tam 26 madalya oldu. Nitekim Kanadalı sporcular, özellikle snow-board, artistik patinaf, bob gibi teknik üstünlüğün kazananı belirlediği yarışlarda çok başarılı sonuçlar aldılar.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...