Polat: Hatalarımızdan ders almalıyız

Galatasaray Kulübü’nün haziran ayı Olağan Divan Kurulu Toplantısı’nda konuşan başkan Adnan Polat, geçtiğimiz sezon yönetimsel hatalarının olduğunu ve bu hatalardan kesinlikle almaları gereken dersler bulunduğunu belirtti.

Haberler 10.06.2009 - 17:37

Polat: Hatalarımızdan ders almalıyız

İSTANBUL - Galatasaray Kulübü'nün haziran ayı olağan divan kurulu toplantısı, Galatasaray Lisesi'nde yapıldı.

Başkan Adnan Polat ve yöneticilerin de katıldığı toplantıda, şampiyonluğunu ilan eden Kürek Takımı ile Sutopu Takımı'na teşekkür belgeleri verildi.

Galatasaray Başkanı Adnan Polat, teknik direktör konusuyla ilgili olarak, "Biz Galatasaray'ın başına bir teknik direktörü gerekli istihbaratı yaparak getiriyoruz. Dünyanın en iyi hocasını ve oyuncularını da getirseniz şampiyonluğun garantisi yok. Maalesef geçen yılki seçimimiz Galatasaray'ın kimyasına uymadı. Yönetimsel hatalarımız oldu. Kesinlikle almamız gereken dersler var. Stadımız da kapandı, sakatlıklar da oldu. Beşiktaş maçında oynatacak sağ bek koyamıyoruz, Federasyon sağ bek oynayacak oyuncumuzu 18 Yaş Altı Milli Takımı'na çağırdı. Bizim Federasyon'la kavga etmek gibi bir niyetimiz de yoktur. Ama federasyon herkese eşit durup futbolu iyi yönetmeli. Bizim talebimiz bu. Bunu istiyoruz. Dilerim ki, başında genç bir arkadaşımızın bulunduğu Federasyon da tecrübe kazanmıştır ve inşallah gelecek sezon iyi bir yönetim gösterir. Bizi dinlemek ve telkinlerimizi dikkate almak zorundalar, biz bunu istiyoruz. Sezonun bu şekilde bitmesi nedeniyle Bülent Korkmaz'ı da değerlendirmeye almamıza neden oldu. Gel dedik geldi ama 4 hafta sonra istifasını verdi. Bana olan güveninizde bir eksilme olursa, istifayı yürürlüğe koyun diye onurlu bir davranış gösterdi. Benim bütün isteğim onun başarılı olması ve devam etmesi. Ama hayatın gerçeklerinde de tecrübe denen bir olay var. İnşallah gerekli tecrübeyi kazanır ve geri gelir. Ona Galatasaray'ın kapısı her zaman açıktır" şeklinde konuştu.

Toplantıda kulübün içinde bulunduğu borçlar ve geçtiğimiz sezon futbolda yaşanan başarısızlık değerlendirilirken, üyelerden Murat Ece, şubat ayı sonunda hesaplanan rakamlara göre 346 milyon TL borç olduğunu söyledi.

Polat, "Tabii ki futbol takımının başarısız olması bütün her şeyi bir kenara atıyor. Futbol topununu çizgiyi geçmesi ya da geçmemesi, bir yönetimi başarılı ya da başarısız kılabiliyor. Bunun çok doğru olduğuna katılmıyorum. Burada yapılan eleştiriler bizi ne kızdırıyor ne de sinirlendiriyor. Bundan mutlaka feyz alarak çıkıyoruz. Mali açıdan ortaya koyulan tablo çok moral bozucu. 205 milyon Dolar borç alacak farkı doğru ifade edilen bir rakam. Ancak daha önce hiç hesaplara alınmayan 50 milyon Dolar'lık bir fark, bundan sonra yazılsın diye ifade edildiği için çıktı ortaya. Bu borç vardı ama bu tablololarda yeralmıyordu. Bu da borca dahil edilince eskiye göre 150 milyon dolar şimdi 205 milyon dolar oldu. Galatasaray'ın mali sıkıntı içinde olduğu bir gerçek. Tabii ki bu bir senelik bir sıkıntı değil. Bu şartlar altında rekabet etmek ve kulübü yönetmek çok kolay olmuyor. Ciddi bir sıkıntının içinde mücadele ediyoruz. 2005 - 2006 sezonunda sözleşmeye bağlanmış sponsorluk gelirleri 29 milyon Dolar'mış. Bir sonraki sezon 37 milyon Dolar olmuş. 2007 - 2008 sezonunda 37.5 milyon dolara çıkmış. 2008 - 2009 döneminde yapılan bağlantılar 172 milyon Dolar. Tabii ki bunların 30 milyon Doları 5 seneyi de içeren bir anlaşma. Bu rakam ilerki yılları da kapsıyor. Galatasaray'ın gelirlerini arttırmak için yapılan bir çok çalışma var. Yeni stadla ilgili biz orada müdahiliz. Ancak yaptırım gücümüz çok fazla yok. Biz müteahhide sıkıntılı dönemlerinde yönetim olarak her türlü desteği verdik ve vermeye de devam edeceğiz.

TOKİ'yi de hukuksal olarak zorlayan şeyler var. Bu stad zamanında bitmezse gelir kaybımız olacak. Bu stadın bitmemesi demek bizim giderleriminizin artacağı anlamına geliyor. Bizim beklentimiz, bir numaralı muhatabımız TOKİ'nin bu stadı zamanında bitirmesidir. 29 Haziran'da TOKİ'nin verdiği süre doluyor. Bütün temennimiz Eren Talu'nun gerekli finansmanı bulması ve inşaatı bitirmesidir. Bu gecikme bizlere zarar veriyor. Bizim 43 milyon Dolar'lık loca satışımız ve sözleşmelerimiz var. Yüzde 10 peşinat aldık ancak 43 milyon Dolar Galatasaray'ın kasasına girmiş değil. Bu ödemeler için bankalarla sözleşme yapılacak, biz daha sonra bankalardan tahsil edeceğiz. Toplam 148 locadan, 99 locanın anlaşmasını yapmış üzereyiz. Futbol takımı başarılı olsaydı daha da çok satabilirdik. Biz bu arada AİG'in elinde bulundurduğu hisseler için de pazarlık halindeyiz. Ancak stadın yapımı durunca, loca satışı ile de insanların kafasında endiyeler oluşmaya başladı. Biz önce şirketin birleşmesini sağlamalıyız. Ben açıkçası stadın geçikmemesi için sayın başbakanımızın bire bir talimat verdiğini duydum. O da bu stadın zamanında bitirilmesini istiyor. Eğer koskoca devlet de bitiremiyorsa,o zaman vay halimize derim" şeklinde konuştu.

Riva'daki arazi ile ilgili olarak ise Polat, "Riva'da beklentimiz temmuz sonunda ruhsatı alabilmek. Eğer onu alırsak, o zaman bu arazi ticari olabilir. Artık Riva, kemikleri alınmış bonfile haline geldi. 1 Eylül'de temel atabilecek bir hale geliyor. Bunlara da çok emek veriliyor, bunları bilmeniz gerekiyor. Bu ruhsat harcı bile 5 milyon Dolar tutuyor. 830 tane villa yapılabilecek orada. Galatasaray hep sıkıntı içinde gidiyor ama tünelin ucu da hep gözükmekte" ifadelerini kullandı.

Bu senenin en başarısız yılı olduğunu sözlerine ekleyen Polat, "Bunun da iç ve dış nedenleri var. Dış nedenlerden bir tanesi, geçen sene şampiyon olan takım hiç dinlenmeden Avrupa Şampiyonası'na gitti ve yine hiç dinlenmeden lige başladı. Geldikten sonra hepsi sakatlandı. Bu sakatlıklar bizim için ciddi handikap oldu. Sadece bizimkiler değil diğer milli oyuncular da kendi kulüplerinde sakatlandılar. Bayern, Milan, Juventus da şampiyon olamadı. Olamamalarının en büyük nedeni tıpkı bizim gibi milli takımlara en çok oyuncu veren takımlar olmaları" dedi.

KALAMIŞ TESİSLERİ AÇILDI
Galatasaray Kulübü Kalamış Tesisleri, geçtiğimiz sonbaharda yaşanan fırtınada zarar görmesinin ardından yapılan tadilat sonrası özel bir geceyle açıldı.

1905 Galatasaraylı Yönetici ve İşadamları Derneği'nin (GSYİAD) düzenlediği organizasyona, Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat ve ikinci başkan Mehmet Helvacı'nın yanı sıra 400 davetli katıldı.

1905 GSYİAD tarafından ücretli olarak satılan davetiyelerden 200 bin TL gelir elde edildiği ve bu gelirin de yine tesise bırakılacağı ifade edildi.

Davetlilere konuşan Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat, yenilenen tesis için emeği geçen herkese teşekkür ederken, yaşanan sıkıntılara rağmen Galatasaraylıların hiçbir zaman umutlarını yitirmemesini istedi.

''Galatasaray'ın olduğu yerde umutsuzluk olmaz'' diyen Polat, ''Galatasaray'ın olduğu yerde hep ümit vardır. Galatasaray'ın varlığı çok büyük. Sıkıntılar zaman zaman olabilir ancak biz hiç pes etmeyeceğiz ve havlu atmayacağız. Kulübümüzü en üst seviyelere çıkarabilmek için elimizden geleni yapıyoruz ve o noktalara gelebileceğimizi de biliyoruz. Sadece biraz zamana ihtiyaç var'' ifadelerini kullandı.

Gecede, bayan basketbol takımının 2008-2009 FIBA Avrupa Kupası şampiyonluğu, tekerlekli sandalye basketbol takımının Avrupa Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunu üst üste ikinci kez kazanması, su topu takımının 2008-2009 sezonunda namağlup şampiyon olması ve kürek takımının şampiyonluğu da kutlandı.

Sayfa Yükleniyor...