Portsmouth dibe vurdu

Büyük bir borç yükü altında bulunan Portsmouth, yeni bir alıcı bulunamayınca kayyuma devredilen ilk Premier Lig kulübü oldu. Ligin son sırasındaki takım, ceza olarak 9 puanının daha silinmesiyle, kümede kalma umutlarını da mucizelere bıraktı.

Ntvspor 26.02.2010 - 13:54

Portsmouth dibe vurdu

112 yıllık çınarın kökleri çatırdıyor. Portsmouth, İngiltere Federasyon Kupası'nı kazanmasının üzerinden henüz 2 yıl bile geçmeden, kötü yönetimin faturasını ağır ödedi. Toplam borcu 70 milyon sterline ulaşan; 11 milyon sterlinlik vergi borcunu dahi ödeyemeyen kulüp, son çare olarak kayyuma devredildi.

Portsmouth böylece, kayyuma devredilen ilk Premier Lig kulübü oldu. Kurallar gereği zaten ligin son sırasında bulunan Portsmouth'un 9 puanı daha silinecek. Bu da Avram Grant'in takımı ile düşme hattının bir sıra üstündeki takım arasındaki farkın 17 puana çıkması anlamına geliyor. Yani büyük bir mucize olmazsa, kulüp gelecek sezon Championship Ligi’nde mücadele verecek.

Kayyumun devreye girmesi ile kulübün vergi borcu donduruldu. Şimdi Portsmouth'u satın alıp; düzlüğe çıkaracak bir yatırımcı aranıyor. Kayyum, yönetimi elinde tuttuğu süre içinde, kulüpte görevli 600 kişiyi işten çıkarma ve futbolcuların kontratlarını feshetme hakkına da sahip...

1998 yılında da benzer bir kriz geçiren kulübü satın alan Milan Mandaric, yaptığı yatırımla, Portsmouth'u 2003 yılında Premier Lig’e taşımıştı. Portsmouth'un durumu, borç batağında bulunan diğer Premier Lig kulüpleri için de uyarı niteliği taşıyor. Zira UEFA'nın son raporuna göre, Avrupa'daki tüm takımların toplam borcunun yüzde 56'sı Premier Lig kulüplerine ait...

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...