Premier Lig'de değişikliğe gidiliyor

Premier Lig kulüpleri, takımların kadrolarında daha fazla İngiliz futbolcu bulundurması konusunda prensipte anlaştı. 2010 - 2011 sezonundan itibaren uygulanması düşünülen plana göre, her takım sahaya en az 4 yerli futbolcu ile çıkacak.

Ntvspor 13.05.2009 - 16:59

İSTANBUL - İngiltere Premier Lig son dönemde yabancı futbolcuların hakimiyeti altına girdi. Birçok takım kadrolarında yerli futbolcudan çok yabancılara yer vermeye başlayınca Premier Lig Yönetimi harekete geçti.

Yönetim Kurulu'nun, 2010 - 2011 sezonundan itibaren takımların kadrolarında en az 4 yerli futbolcuya yer vermesine yönelik önerisi, Premier Lig kulüpleri tarafından prensipte kabul edildi.

Yeni sistemde, tıpkı Arsenalli, Cesc Fabregas gibi 21 yaşından önce en az 3 yıl İngiltere Ligi'nde top koşturan yabancı futbolcular da yerli statüsünde kabul edilecek. Premier Lig yönetimi, FIFA'nın küresel çapta uygulamak istediği 6 + 5 kuralına ise karşı çıktı.

Yönetim Kurulu Başkanı Richard Scudamore, FIFA Başkanı Blatter'in önerisinin Avrupa Birliği yasalarına aykırı olduğunu savundu ve takımların Avrupa kupalarında yabancı kısıtlaması olmaksızın mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...