Premier Lig'de doping depremi

Dünya spor basını, İngiliz gazetesi Sunday Times'ta çıkan haberle sarsıldı. Habere göre, Londra'da yaşayan Doktor Mark Bonar, para karşılığı yıldız sporculara doping uyguladığını itiraf etti.

Ntvspor 03.04.2016 - 12:07

Premier Lig'de doping depremi

Sunday Times'ın haberine göre; son 6 yılda 150 sporcu bu doping programından yararlandı. Bu sporcuların içinde Premier Lig'de forma giyen bazı futbolcular, İngiltere Kriket Milli Takımı'nda yer alan bir isim, Britanyalı bisikletçiler ve birçok tenisçi de bulunuyor.

Doktor Mark Bonar, yaptığı açıklamada sporcuları tedavi etme amaçlı bazı ilaçlar kullandığını itiraf ederken; performans artırıcı yasa dışı bir madde kullanmadığının altını çizdi.

Sunday Times'ın ulaştığı sporculardan bazıları Mark Bonar'a tedavi olduklarını reddetti, bazıları da yorum yapmaktan kaçındı.

Soruşturma, 2014 yılında doping yaptığı gerekçesiyle ceza alan bir sporcunun itirafları üzerine başladı. Gazeteye göre; itirafta bulunan sporcu, Mark Bonar'dan performans artırıcı ilaçlar aldığını söyledi.

Sunday Times gazetesi, gizli ses kayıtlarıyla, Bonar'ın sporculara yasaklı performans artırıcı maddeler verdiğini kanıtladı. Üstelik habere göre Mark Bonar'ın doktorluk yapma lisansı da bulunmuyor.

İngiltere Kültür ve Spor Bakanı John Whittingdale iddiaların "şok edici ve endişe verici" olduğunu belirterek, acil soruşturma açılacağını kaydetti. Whittingdale yaptığı yazılı açıklamada, "Taraftarların, atletlerin eşit şartlarda ve adil koşullarda mücadele ettiklerinden emin olma hakları var. İddialarla ilgili acil soruşturma açılması talebinde bulundum. Bu iddialar kanıtlanırsa, cezai işlem uygulanacaktır" ifadelerine yer verdi.   

Soruşturma çerçevesinde, vergi mükelleflerinin paralarıyla her yıl yaklaşık 7 milyon sterlin finansman sağlanan Büyük Britanya Dopingle Mücadele Ajansı'nın (UKAD) da incelenmesi bekleniyor.     

UKAD Başkanı Nicole Sapstead, 2014 yılında bir sporcunun kendilerine Bonar'ın yazdığı doping ilacı reçetesini göstererek, doktorla ilgili şikayetçi olmasının ardından Bonar hakkında soruşturulma başlatıldığını ancak aleyhinde bir şey yapılamadığını kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...