Profesörün tahmini Almanya'yı karıştırdı

Kendi geliştirdiği modelle olimpiyat oyunlarına yönelik madalya tahmininde bulunan Harvard Üniversitesi profesörü Daniel Johnson, 2010 Vancouver Kış Olimpiyatları'nda Almanya'ya şans tanımıyor.

Ntvspor 10.02.2010 - 16:16

2010 Vancouver Kış Olimpiyat Oyunları'na iddialı hazırlanan Alman kafilesi, Harvard Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Daniel Johnson'ın tahminleriyle sarsıldı. Johnson, oyunlarda şans tanımadığı Almanya'nın, madalya sıralamasında en fazla 7. olacağı görüşünde. Alman atletlerin en fazla 20 madalya kazanacağını öne süren Ekonomi profesörü olan Johnson, 2006 Torino Oyunları'na kıyasla 9 madalyalık bir düşüş bekliyor.

2000 Olimpiyat Oyunları'ndan bu yana olimpiyat oyunlarına yönelik tahminlerinde yüzde 94 isabet sağlayan Johnson'ın maksimum 7 altın madalyalık öngörüsü, Alman basınında şimdiden panik yarattı.

Johnson, 2010 Vancouver'da en çok şans tanıdığı ülkelerin ise sırasıyla Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Norveç ve Avusturya olduğunu söylüyor.

Kendi geliştirdiği hesaplama sistemiyle, 2006 Torino'da ilk 14 sırayı alan ülkelerde tam başarı sağlayan profesör, kullandığı modelde yerel üretim, nüfus, iklim, siyasi yapı ve ev sahibi avantajı gibi değişkenlere de yer veriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...