Renault da tehdit etti

Formula 1'de çatlak büyüyor. Ferrari'nin çekilme tehdidine Renault da katıldı

13.05.2009 - 16:31

Formula 1'de Uluslararası Otomobil Federasyonu'nun yıllık 40 milyon sterlinlik opsiyonel bütçe sınırlaması kararı, büyük takımları yol ayrımına getirdi. Ferrari'nin ardından Renault da, kararın yeniden gözden geçirilmemesi halinde Formula 1 Dünya Şampiyonası'ndan çekilme tehdidinde bulundu.

Takım patronu Flavio Briatore, bütçe sınırlamasının 2010 sezonunda hayata geçirilmesi halinde, şampiyonayı terketmekten başka seçenekleri kalmayacağı yolunda ültimatom verdi. Daha önce Red Bull ve toyota takımları da bütçe sınırlamasına karşı çıkmış ve çekilme kararı alabileceklerini açıklamıştı.

Son gelişmelerin ardından, Monaco Grand Prix'i öncesi FIA yönetimi ve Formula 1 Takımlar Birliği arasındaki toplantı büyük önem kazandı. Ard arda gelen tehditlerin ardından FIA yönetiminin geri adım atıp atmayacağı merak konusu. FIA'nın 40 milyon sterlinlik bütçe sınırlamasını kabul eden takımlara daha fazla teknik özgürlük ve sezon içinde sınırsız test imkanı tanınacak. Sınırlamaya yanaşmayan takımlar ise Formula 1'in katı kuralları çerçevesinde araçlarını geliştirmek zorunda kalacak.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...