Bir yanda İranlı bir ailenin Fransa'da doğan kızı, diğer yanda Portekiz'in Afrika'daki eski kolonilerinde doğmuş bir anne-babanın 16 yaşındaki güzel ve yetenekli kızı. Aravan Rezai ile Michelle Larcher Brito arasındaki maça hoşgeldiniz.

Rezai'yi gözünüz ısırıyor mu bir yerlerden? 2007'de İstanbul Cup'ta önce Venus Williams'ı sonra Maria Sharapova'yı yenmişti. "Neler yapıyor bu kız" derken finalde Dementieva karşısında sakatlanıp maçı terk etmişti. Bu kızın İran'da doğmasa da Doğu'dan bir ilham aldığı kesin. Unutmayalım ki Andre Agassi'nin babası da ABD'ye İran'dan göçmüştü. Bir ilginç benzetme de benden. Rezai'nin tribünlerde sık sık arz-ı endam eden ve antrenörlüğünü yapan babası, Şakşuka Tarık Mengüç'e fazlasıyla benziyor.

Rezai'nin karşısındaki 16 yaşındaki Michelle Larcher De Brito ise yaşından da anlaşılacağı üzere yeni bir yıldız. Giderek yükseliyor sıralamada. Cristiano Ronaldo dışında da bir yıldız yetiştirebildiğini kanıtlıyor Portekiz'in. İnatçı mı inatçı! Elemelerden gelip 3. tura çıkmak kolay değil.

Mart ayında Rezai yenmişti De Brito'yu. Ama bu kez işi kolay olmayacaktı. Bu yılki Fransa Açık'ta oynanmış en güzel setlerden birini izledik. Rezai gücüyle, klasıyla yeni yetmeyi zor duruma düşürmek istiyordu. Ama De Brito return'leriyle onu öylesine bunalttı ki Portekizli'nin Monica Seles'i kıskandıracak tizlikteki çığlıklarını şikayet eder duruma geldi Rezai.

İki inatçı keçi, birbirlerinin servisini ikişer kez kırınca tie-break kaçınılmaz hale geldi. Tie-break'te ise De Brito'nun tecrübesizliği başroldeydi. 7-3 belki de Portekizli kızın moral motivasyonunu da sıfıra indirdi.

İkinci sette oyunun hakimi Rezai'ydi. De Brito, bu kez o etkili return'leri yollayamadı. Setin 7. oyununda maç puanını çevirip servis kırdığında bile ancak 2-5 yapabilmişti durumu. Rezai, servis kırıp 6-2 ile maça nokta koydu. Rezai'nin 4. turdaki rakibi 1 numaralı seribaşı Dinara Safina olacak. İran kökenli Fransız, o sürprizlerine bir yenisini ekleyecek mi?