Başkent ekibinin antrenörü Çakıroğlu, Amerikan Profesyonel Basketbol Ligi'nde (NBA) uzun yıllar forma giyen yıldız forvet Ricky Davis'i transfer ettikleri için çok mutlu olduklarını söyledi.

Yıldız basketbolcunun önemli bir kariyere ve tecrübeye sahip olduğunun altını çizen Çakıroğlu, "Davis, gerçekten çok büyük bir yetenek. Basketbolun en önemli ligi olan NBA'de tam 12 sezon forma giymiş. Kariyeri ve tecrübesi ortada. Bize çok şey katacak. Kariyerinde ilk kez NBA dışında oynayacak olması onun için tabii zor olacaktır. Türk ve Avrupa basketboluna uyum sürecini en kısa zamanda atması için, bizler elimizden geleni yapacağız" dedi.Ricky Davis ile 3 aylık bir kontrat imzaladıklarını vurgulayan Çakıroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:"Bu kısa zaman içinde kendisini içimize çekmeye ve yabancılık yaşamamasını sağlamaya çalışacağız. Kadromuzdaki diğer ABD'li oyuncuların Türkiye'ye alışması konusunda Davis'e önemli yardımları olacağını düşünüyorum. Davis'in Türk Telekom'da gelecek sezonda yer alması kendi performansına bağlı. Eğer üç aylık sürede takıma faydalı olur ve uyum sürecini atlatırsa, gelecekte de burada kalabilir. Gereken durumları yerine getirdiği zaman gelecek sezon için kendisine yeni bir teklif sunacağız."

Beko Basketbol Ligi takımlarından Türk Telekom'da, antrenör Merih Çakıroğlu, Avrupa Kupası'ndan elendikleri için çok üzgün olduklarını, takım olarak bundan sonraki bütün konsantrasyonlarını lige vereceklerini söyledi.

Çakıroğlu, yaptığı açıklamada, Türk Telekom olarak uzun yıllardır kendilerine önemli hedefler koyduklarını belirterek, "Hedefimiz, son yıllarda ligi hep ilk dört takım içinde bitirip, play-off'larda da elimizden geleni yapmak. Zaten son iki yıla baktığımızda bunu başarmış görünüyoruz. Fenerbahçe Ülker ile final oynamamız, hedefimizi ne kadar önemsediğimizi
gösteriyor" dedi.

Takım olarak son zamanlarda istedikleri sonuçları alamadıklarını kaydeden Çakıroğlu, "Bu aralar ligde aldığımız sürpriz mağlubiyetleri hiç düşünmüyorum. Hem Avrupa Kupası, hem de Beko Basketbol Ligi'ni birarada götürdüğümüz zamanlarda maalesef böyle kazalara uğradık. Daha iyi idman yapıp, daha iyi hazırlık dönemi geçirdiğimizde ligde çok can yakacağımızı düşünüyorum. Artık Beko Basketbol Ligi'ne yoğunlaşacağız" diye konuştu.

"BEKO BASKETBOL LİGİ, AVRUPA'NIN EN İYİLERİ ARASINDA"
Türk Telekom Antrenörü Merih Çakıroğlu, Türkiye'de basketbol kalitesinin her geçen yıl arttığını söyledi. Ligdeki takımların kadrolarında artık hem yerli, hem de yabancı olmak üzere bir çok önemli yıldızın yer aldığını vurgulayan Çakıroğlu, şöyle devam etti:"Beko Basketbol Ligi, İspanya ve İtalya ligleri ile birlikte Avrupa'nın en üst düzey liglerinden biri oldu. Ülkemize gelen oyuncuların kalitesinde de bunu zaten görüyoruz. Türkiye'de basketbol artık en az futbol kadar ilgi çekiyor. Ligimize büyük yatırımlar yapılıyor. Bu da beraberinde kaliteyi ve başarıyı getiriyor. Avrupa'da ve NBA'de forma giyen önemli oyuncuların ligimizi tercih etmesine şaşırmamak lazım. Ben çok daha büyük yıldızların ileride ligimizde forma giyeceğini düşünüyorum. O zaman ligde basketbol daha üst seviyede oynanmaya başlayacak."

DÜNYA BASKETBOL ŞAMPİYONASI'NIN ÖNEMİ
Çakıroğlu, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nın Türkiye'ye hem sportif, hem de prestij açısından çok şey katacağını belirtti.

"Türkiye bu önemli organizasyon sayesinde adını, birçok alanda başarıyla duyuracak" diyen Çakıroğlu, "2001 yılında ülkemizde düzenlenen Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda Türkiye olarak çok büyük sükse yaptık. Ben, (A) Milli Takım'ın Dünya Şampiyonası'nda gruptaki maçlarını kazandığında, aynı sükseyi yeniden yapacağını düşünüyorum. Bu da tamamen oyuncularımızın elinde" dedi. Milli takım kadrosunda çok önemli oyuncuların olduğunu kaydeden Çakıroğlu, "Mehmet Okur da bu kadroya katılırsa milli takım gerçekten çok üst düzey bir ekip olacak. Ben 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nın hem Türkiye açısından, hem de Türk gençliği açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Alt seviyelerdeki oyuncular için bu şampiyona çok değerli olacak. ABD, İspanya, Litvanya gibi basketbolda ekol olmuş önemli takımları kendi ülkelerinde izleme şansını yakalayacaklar. 2001'de ortaya çıkan '12 Dev Adam' efsanesini, bu şampiyonada tekrar göreceğimize inanıyorum" ifadelerini kullandı.