İSTANBUL - Sadece Avrupa'nın değil, gelecekte dünyanın da en önemli oyun kurucusu olması beklenen Ricky Rubio, henüz 18 yaşında İspanya Basketbol Ligi'nin en pahalı oyuncusu unvanını eline geçirdi.

Barcelona, 2009 NBA draftında Minnesota Timberwolves tarafından 5. sırada seçilen Rubio'yu kadrosuna katmak için 4.2 milyon Euro'yu gözden çıkardı.

Yakın gelecekte dünya basketboluna damga vurması beklenen oyun kurucu ile 6 yıllık sözleşme imzalandı. Barcelona Yönetimi bununla birlikte 2 yıl sonra NBA'e gitmek istemesi halinde, Rubio'ya kolaylık sağlayacak. Geçtiğimiz sezon Joventut Badalona forması giyen genç yıldız, sakatlıklardan dolayı 25 kez formasını giydiği kulübü adına 9.8 sayı - 5.8 asist ve 2.2 top çalma ile oynamıştı.

Minnesota Yönetimi, sık sık NBA'de oynamak istediğini söyleyen Rubio'nun aniden fikrini değiştirmesini hayalkırıklığı ile karşıladı. Genel Menajer David Kahn bununla birlikte, iki yıl sonra Rubio'nun hala 20 yaşında olacağını hatırlatarak, "Kaybettiğimiz birşey yok. Rubio Avrupa'da biraz daha deneyim kazanacak ve buraya NBA'e hazır olacak gelecek" diye konuştu.