NTV

Riekerink: Yalan haberlerle oyuncularıma saldırmayın

Ntvspor

Spor

Galatasaray Teknik Direktörü Jan Olde Riekerink basında çıkan haberlere tepki gösterdi. Hollandalı, kendisi hakkında yapılan eleştirileri kabul edebileceğini söylerken; oyuncularına sahip çıktı ve "Yalan haberlerle oyuncularıma saldırmayın" dedi.

İlişkili Haberler

Galatasaray Teknik Direktörü Jan Olde Riekerink, Bursaspor maçı öncesi basın toplantısı düzenledi. Sezona iyi başladıklarını fakat son dört maçın iyi geçmediğini söyleyerek sözlerine başlayan Jan Olde Riekerink, "Kendi sahamızdaki Trabzonspor ve Başakşehir maçlarında galibiyeti hak etmiştik. Adana ve Fenerbahçe maçlarında ise kötü oynadık. Bunlar futbolda olabiliyor. İnancımda en ufak sapma yok. Bursa maçından şüphemiz yok. Sahamızda oynayacağımız ve galip geleceğimiz bir maç. Takım içinde problemler olabilir. Her ailede bu tip şeyler olabilir ama bu sıkıntılarla başa çıktığımızı düşünüyorum. Takımda kesinlikle otorite sorunu olduğunu düşünmüyorum” dedi. 

“RAKİP SAHADA DAHA FAZLA TOP TUTMALIYIZ”

Galatasaray'ın deplasmanlarda kendi sahasına oranla topu daha az ayağında tuttuğunu kaydeden Riekerink, "Rakibinden üstün yüzdelere sahip bir Galatasaray sahada... Ama bu pasları nerede yaptığımız çok önemli. Bunu daha çok kendi sahamızda yaptığımız için pozisyon üretmekte zorlanıyoruz. Rakip sahada topu daha fazla tutmamız gerekiyor. Böylece daha fazla çoğalma şansımız oluyor. Konuştuğumuz ve çözmemiz gereken konu, ofansif olarak pas yüzdesini rakip sahaya taşımak ve rakip sahada topa hakim olmak..." öz eleştirinde bulundu. 

"FENERBAHÇE MAÇINDA TAKIM OLARAK KÖTÜ OYNADIK"

Fenerbahçe derbisinde Wesley Sneijder'in oyundan alınmasını da değerlendiren Riekerink, "Bireylere çok odaklanmamak lazım. Fenerbahçe maçında sadece Wesley değil, takım olarak kötü oynadık. İkinci yarı daha iyi olmaya başladık ama daha fazla pozisyon ve şans bulmamız gerektiği için değişikliğe gittik" ifadelerini kullandı. 

BASINA TEPKİ

Basında çıkan haberlere tepki gösteren Jan Olde Riekerink, "Bana yapılan yorumları kabul edebilirim. Benim oyuncularımın üzerinden doğru olmayan yorumlar ve haberler yapılıyor. Hiçbiriniz gerçeği bilmiyorsunuz. Benim oyuncularım üzerinden Selçuk, Sabri ve Wesley için asılsız haberler yapılıyor... Sabri'nin içeride bir kişi hakkında konuşması olduğu söylendi. Kimseyi hedef almadı. Wesley ile ilk günden beri takımı birlikte yapıyorlar yorumları yapıldı. Ben 11 yaşından beri onu tanıyorum. Onunla ilişkimin farklı olması tabii ki normaldir. Bunu herkesin anlaması ve abartmaması gerekiyor. Bir kez daha söylüyorum. Wesley ile herhangi bir oyuncu, taktik konuşmam söz konusu değil. Benim saygı duyduğum önemli iki yardımcım var. Yardım aldığım ekibim var. Sadece o ekiple bu kararlar alıyor" hatırlatmasını yaptı. 

"... ÜRETİLMESİNE İZİN VERMEM"

Selçuk İnan'ın Fenerbahçe maçı sonrası yapılan ilk antrenmana katılmamasını anlattığını söyleyen Hollandalı çalıştırıcı, "Olayı açıklığa kavuşturdu. Ona olan saygım ve sevgimiz sonsuz. İlişkim gayet iyi. Bundan önce de olmuştur, olabilir. Benim pozisyonum ile ilgili sorular olabilir. Bireyleri eleştirerek yalan haberler çıkararak asılsız haberler üreterek oyuncularıma saldırmayın. Bizi ve oyuncumu incitiyorsunuz. Oyuncum ve takımımın incinmesine izin vermeyeceğim. Bir kez daha söylüyorum. Oyuncularıma saldırmayı bırakın. Selçuk, Sabri, Sneijder'e saldırmayı bırakın. Bunlar yüksek derecede saygıyı hak eden oyuncular. Galatasaray'a önemli şeyler kazandırdılar. Sizin de saygı duymanızı bekliyorum. Olmayan şeyler üzerinden yalanlar çıkartılması ve hikayeler üretilmesini izin vermem" tepkisini gösterdi. 

Fenerbahçe maçında Selçuk'un da opsiyonlardan biri olduğunu kaydeden Riekerink, "Hem geride olduğumuz için hem de Eren sakatlandığı için kimin ofans anlamında verim vereceğini de biliyorum. Ofans olarak o katkıyı verecek oyuncu göremeyince Cavanda'yı alıp Sabri'yi ileriye aldım" açıklamasını yaptı. 

“PATRONUN BİZ OLDUĞUMUZU GÖSTERMELİYİZ”

Fenerbahçe maçı öncesi takımdan olumlu enerji ve inanç aldığını ancak bunun sahaya yansıtamadıklarını kaydeden Riekerink, "O maçta en çok üzen nokta o inancı sahada görememek oldu. Bu maç geride kaldı. Bunu kaza olarak değerlendirmemiz gerekiyor. İlk 7 maçtaki gibi eski günlerimize geri dönmemiz gerekiyor. Bursa maçında patronun biz olduğumuz mantalitesiyle çıkmamız gerekiyor" diye konuştu. 

"YALAN HABERLER BENİ ÇOK ÜZÜYOR"

Bir gazetecinin stresli olduğu yorumu üzerine ise Riekerink, "Stresli ya da gergin olduğum konusuna katılmıyorum. Yapılan yalan haberler beni çok üzüyor. Bireysel anlamda oyuncularıma saldırırsanız bu beni çok üzüyor. Bu adil bir durum değil. Onlar kendilerini savunamıyorlar. Ama ben onları savunmak zorundayım. Alınan kötü sonuçlar var ama şu anki mevcut durum için stres yok. İlk görevim bu takımı başarıya ulaştırmak.

Bana inanan bir oyuncu grubum var. Teknik heyet, çalışanlar ve yönetimimizde bu inancı görüyorum. Bu nedenle Bursa maçıyla ilgili ters bir senaryo düşünmüyorum. Dilden ötürü gazeteleri okuyup, televizyondaki yorumları dinleyip anlamıyorum. Ama etrafımda insanlar var. Okuyan ve dinleyen insanlardan geri dönüşler alıyorum. Haliyle oyuncularıma bireysel saldırı olunca bunların da bana geri dönüşü oluyor" diye konuştu. 

ETİKETLER