Rijkaard: Gençlerden çok memnunum

Galatasaray Teknik Direktörü Frank Rijkaard, Hollanda kampında genç oyuncuların performansından çok memnun kaldığını söyledi.

Haberler 03.07.2009 - 17:08

Rijkaard: Gençlerden çok memnunum

HOLLANDA - Yeni sezon hazırlıklarını Hollanda'da sürdüren Galatasaray'da, teknik direktör Frank Rijkaard basın toplantısı düzenledi.

Hazırlık döneminde genç oyuncuların performansından çok memnun olduğunu vurgulayan Rijkaard, "Takım olarak 22 Haziran'da toplandık. İlk etapta genç oyuncu ağırlıklı çalıştık. Sonra aramıza milli takımdan dönen oyuncularımız katıldı. Şu anda takımı ikiye ayırdık. Lig uzun bir maraton. Milli takım oyuncularının olmadığı zamanlar da olacak. Genç oyuncuların performansından çok memnunum. İyi çalışıyorlar. Birkaç gün içinde daha iyi duruma geleceğiz. En kısa zamanda istediğimiz futbolun sahaya yansıması için çalışıyoruz." dedi

Yoğun bir dönem geçirdiklerini ancak bunu abartamamak gerektiğini ifade eden Frank Rijkaard, "Barcelona'da da aynı antrenman metotlarıyla çalıştık. Günde çift antrenman yapıyoruz. Bunların hepsi futbolla ilgili antrenmanlar. Zaman zaman topla da çalışıyoruz. İstediğiniz kadar fizik olarak kendinizi hazırlayın. Eğer mental olarak hazırlanmazsanız sıkıntı yaşarsınız. Takım lehine yapılan fauller ve kartlara bir şey diyemem. Takım aleyhine yapılan hatalara izin vermeyeceğiz. Bunun için gerekli önlemleri alacağız" diye konuştu

"Galatasaray'ı 4-3-3 oyun sistemiyle mi oynatacaksınız?" sorusu üzerine Hollandalı teknik adam, "Barcelona'da olduğu gibi Galatasaray'da da ilk hazırlık maçımızı 4-3-3 sisteminde oynadık. Şu anda kafamızda bu sistem var. Ancak her zaman bu sistemle oynayacak durumda değiliz. Biraz da oyun sistemimiz oyunculara bağlı. Onu tam takım olarak yapacağımız antrenmanlarda göreceğiz. Ancak kafamızda şu anda bu sistem var" yanıtını verdi.

Şu anda ellerinde çok iyi bir kadro olduğunu belirten Rijkaard, "Keita'nın transferinden önce yardımcılarımız ve yöneticilerimizle konuştuk. Bu transfer benim bilgim dahilinde oldu. Şu anda elimizde bulundurduğumuz kadroyu kondisyon olarak en üst seviyeye çıkarmaya çalışıyoruz. Şu anda takım içinde kalmesi gereken bilgiler. Devamlı yönetimle temas halindeyiz. Takım içindeki zaaflarımızı belirlemeye çalışıyoruz. Ancak bu konu aramızda kalmalı" diye konuştu.

Lincoln ile herhangi bir konuşmasının olmadığını da ifade eden Frank Rijkaard, "Şu ana kadar aramıza katılmadı. Çok iyi bir oyuncu olduğunu biliyorum. Neden aramıza katılmadığını ise bilmiyorum" dedi.

"Yerli bir yardımcı teknik adam düşünüyor musunuz?" şeklindeki soruya ise Rjikaard şu yanıtı verdi:

"Şu anda böyle bir düşüncemiz yok. İyi bir teknik ekibimiz ve tercümanımız var. Deplasmanlara giden ve bizim için raporlar tutan takım içinde başka teknik adamlarımız var."

Frank Rijkaard, "Çok pas yapan bir takım oluşturmaya çalışıyorsunuz. Kadronuz bu sisteme uygun mu?" sorusuna da, "Takımımızda bu kalitenin olduğunu biliyorum. Özellikle teknik açıdan iyi durumdayız. Aramıza katılacak bir iki oyuncu ile bu oyun sistemini en iyi şekilde sahaya yansıtacağız" yanıtını verirken, "Galatasaray'ı Milan ve Barcelona ile karşılaştırır mısınız?" sorusunu ise şöyle cevaplandırdı:

"Karşılaştırmak doğru olmaz. Ancak Galatasaray'ın o takımlarla ortak noktası, her anlamda başarılı olmak istemesi"

Bir basın mensubunun, "Yardımcınız sizden yaşlı. Bu konuda neler söyleceksiniz?" şeklindeki sorusuna da Galatasaray Teknik Direktörü Rijkaard, şu yanıtı verdi:

"Teknik direktör ve yardımcı antrenör dışında çok iyi arkadaşız. Hollanda Milli Takımı'nda da birlikte çalıştık. Çok iyi bir insan. Çok dürüst ve saygılı biri. Aramızdaki bu güzel diyalog oyunculara da iyi yansıyor."

Frank Rijkaard, Galatasaray'ın UEFA Kupası'ndaki rakibi Tobol hakkında da şunları söyledi:

"Öncelikle önümüzdeki maçlar hakkında konuşmak gerekirse şu anda onların ligi devam ediyor. Biz sezonu yeni açtık. Maç CD'leri ve bilgileri geliyor devamlı. Galatasaray'ın geçmişi başarılarla dolu. Bizim de kendi aramızda konuştuğumuz, başka başarılara da sahip olmak. Bunun için çalışıyoruz."

"Messi ve Arda'yı kıyaslar mısınız?" sorusuna ise Rijkaard, "Her futbolcunun kendi özelliği vardır. Arda ile Messi'yi kıyaslamayız" yanıtını verdi.

Sayfa Yükleniyor...