Galatasaray'da Riva ve Florya için yetki alındı

Galatasaray'ın olağanüstü genel kurulunda yönetim, Riva ve Florya arazilerinin geliştirilmesine yönelik projelerle ilgili kongre üyelerinden yetki aldı.

Haberler - Ntvspor - Anadolu Ajansı 22.10.2016 - 10:47 | Son Güncelleme : 22.10.2016 - 16:52

Galatasaray'da Riva ve Florya için yetki alındı

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Olağanüstü Genel Kurul'da katılımcılara hitap ederek, değerlendirilmek üzere yetki istediği Riva ve Florya projeleriyle ilgili bilgi verdi.

Maslak'ta bulunan UNIQ İstanbul Gösteri Merkezi'de gerçekleştirilen kongrenin ilk bölümünde kürsüye gelen Dursun Özbek, kulüp tarihinin en önemli genel kurullarından birini yaptıklarını söyledi. Bu kongrede kulüp için çok hayati kararların alınması gerektiğini dile getiren Özbek "Mali sıkıntı çerçevesinde çıkış aradığımız ve uzun süredir çalıştığımız bir projeyi onayınıza sunacağız. En önemlisi Riva'daki arazimiz. Geçmişte muhtelif çalışmalar yapılmış. Üzerinde sadece ot biten bir arazinin Galatasaray'a faydasının olmadığı düşüncesindeydim. Bu projeyi illa ki bir sonuca götürmek gerektiğini düşünüyorum." diye konuştu.

Riva Projesi'nde yeşil alan ve okul alanları olarak Beykoz Belediyesine terk edilmiş yerlerin de tekrar kendi kullanımlarına alındığına dikkati çeken Özbek, buraya okul ile spor akademisini kendilerinin kuracağını aktardı. Florya Metin Oktay Tesisleri'nin üzerinde bulunduğu arazinin tapu paylaşımına değinen başkan Özbek, buranın artık ihtiyaçları da karşılamadığını vurgulayarak, hem Türk Telekom Arena'ya yakın yeni bir tesis arazisine kavuşacaklarını hem de önemli bir gelir elde edeceklerini paylaştı.

"BORÇ HER SENE ARTIYOR"

Dursun Özbek, kulübün 1,5 milyar lira borcu bulunduğunu ve bankalara olan borç miktarının 235 milyon dolar seviyesinde olduğunu tekrarlayarak, şunları söyledi:

"Borç her sene artıyor. Her yıl 120 milyon lira civarında faiz ve kur farkı gideri oluyor. Son 5 yılda 500 milyon lira bu şekilde ödeme yapılmış. 5 yılda bir Riva elden gidiyor. Bu gidişin durması lazım. Elimizdeki mevcut değerlerin geliştirilmesi, yeni kaynaklar oluşturulması lazım. Geçmişteki yönetim tarzının sonucu olarak tüm gelirler 2020 yılına kadar temlikli. Şu basit hesabı yapmamız lazım; kur farkı ve faizden kurtulduğumuzda, Galatasaray mali açıdan kimseye bağlı olmayacaktır. Bir yıldır çalışıyoruz ve projemizi bugün huzurunuza getirdik. Benim birinci görevim, Galatasaray'ın mali bağımsızlığını kazanması. Bana çok değerli bir emanet verdiniz. Yolun sonuna geldik. Buradan çıkış projelerimizi beraber yapalım ve destekleyelim."

Mevcut gayrimenkullerin değerlerini daha yukarılara çekmek suretiyle, kulüp gelirini en üst seviyeye çekmeye çalıştıklarını belirten başkan Özbek, son derece dikkatli hareket ettiklerini ve yerlerine konulacak yeni gayrimenkuller için de çalışmaları olduğunu anlattı.

Üyelere bir görsel sunum da yapan Dursun Özbek, Riva için 2023 yılına kadar 300 milyon dolar, Florya için de 2019 yılına kadar 200 milyon dolar gelir beklentileri olduğunu ifade etti. Özbek'in konuşmasının ardından, Riva ve Florya projeleriyle ilgili Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile yapılan protokolüincelemek üzere kurulan bağımsız komisyonun başkanı Doğan Hasol, hazırladıkları raporu üyelere okudu. Öte yandan, genel kurula katılımcı sayısının, Özbek'in konuşması öncesinde 665 kişiye ulaştığı açıklandı.

YETKİ ALINDI

Kurulda, Başkan Dursun Özbek yönetimi, Riva ve Florya arazilerinin geliştirilmesine yönelik projelerle ilgili olarak kongre üyelerinden yetki aldı.

Sayfa Yükleniyor...