İtalya'nın başkenti Roma'daki Foro Italico bölgesinde yer alan toprak kortlarda düzenlenen ve toplam 2 milyon dolar ödüllü turnuvanın yedinci gününe 7 numaralı seribaşı Sırp Jelena Jankovic ile İspanyol Jose Maria Sanchez'in yaptığı tekler finaliyle devam edildi.

Merkez Kort'ta oynanan ve yaklaşık 8 bin tenisseverin izlediği mücadelede İspanyol Sanchez, Sırp rakibi Jankovic'i 2 saat 20 dakikada, 7-6(5) ve 7-5'lik setlerle mağlup etmeyi başararak, Rome WTA Tour'un şampiyonu oldu.

İspanyol raket, karşılaşmanın ilk setinde durum 2-1 iken rakibinin servisini kırarak, büyük avantaj yakalamasına rağmen, ilerleyen oyunlarda üst üste kendi servis oyununda tutunamayarak, setin 6-6'lık eşitlikle tie-break'e gitmesini önleyemedi. Sanchez, tie-break oyununda rakibine 7-5'lik üstünlük kurarak ilk seti kazanmasını bildi.

Karşılaşmanın ikinci seti de ilk sette olduğu gibi çekişmeli bir mücadeleye sahne olurken, iki raket de çokca birbirlerinin servisini kırdı. Müsabaka boyunca servis-vole taktiğiyle kesme olarak tabir edilen vuruşları çok iyi şekilde uygulayan Jose Maria Sanchez, ikinci seti de 7-5 kazanarak, Rome WTA Tour'da ilk kez mutlu sona ulaştı.

Şampiyon Sanchez, 350 bin dolarlık para ödülünün yanı sıra dünya kadınlar sıralamasına da etki edecek 900 puanın sahibi oldu.

Maçtan sonra duyguları sorulan finalist Sırp raket Jankovic de rakibinin yaptığı kesme vuruşlarla adeta kendisini öldürdüğünü söylerken, şampiyon Sanchez ise sponsorlara ve kendisine destek verenlere teşekkür etti.
 
ÇİFTLER KATEGORİSİNİN FİNALİNDE DE AYNI İSİM
Bu arada turnuvanın tekler şampiyonluğunu ilk kez kazanan Jose Maria Sanchez, biraz dinlendikten sonra Rome WTA Tour'un son maçında partneri İspanyol Nuria Llagostra Vives ile çiftler finalinde, Arjantinli Gisele Dulko ve evsahibi ülkeden Flavia Pennetta ile karşılaşacak.

Sanchez ve Vives çifti, çiftler kategorisinde turnuvanın ikinci turunda Türk tenisçi İpek Şenoğlu ve partneri Tatiana Poutchek'i elemişti.