Sadri Şener: Ligi ilk 3'te bitiririz

Ligde kötü gidişe rağmen Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, takımdan umutlu. Şener, puan durumunun daha çok değişeceğini belirterek, "Biz bu ligi 1 ile 3 arasında bir yerde tamamlayacağız'' dedi.

05.11.2009 - 12:55

Sadri Şener: Ligi ilk 3'te bitiririz

Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener, bordo-mavili takımın ligi çok iyi bir yerde tamamlayacağını söyledi.

Beşiktaş maçı öncesi Trabzon'a gelen kulüp başkanı Şener, sel nedeniyle zarar gören sahaları inceledikten sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Şener, ligin geride kalan bölümünde ilk 3 içinde olmayı düşündüklerini ve planladıklarını belirterek, ''Bir iki ters sonuç aldık, şimdi 6. sıradayız. Fakat bu demek değil ki herşey bitti, burada kalacağız. Bu hafta çok önemli Beşiktaş maçı var. Kırılma noktalarından biri olacak. Beşiktaş'ı yenersek önüne geçeriz, dolayısıyla ligdeki konumumuz farklı bir boyuta girer. Benim inancım o ki, biz bu ligi yine çok iyi yerlerde, 1 ile 3 arasında bir yerde tamamlayacağız'' dedi.

Ligin ilk haftalarında Diyarbakırspor ve Manisaspor maçlarında alınan yenilgilerin takımı demoralize ettiğini ifade eden Şener, ''Ondan sonra böyle sonuçlar ortaya çıktı. Geçen yıl galip geliyorduk ama hemen gazeteler, 'sonuca aldanmayın, takım kötü oynuyor' yazıyordu. Halbuki sonuç önemli. Galatasaray maçında galip gelebilirdik. Çok hoşlanmıyorum 'hakem penaltıyı vermedi' demeyi ama bu bir realite, galip de çıkabilirdik. Trabzonspor, bana göre Türkiye'nin en iyi takımlarından birisi, çok iyi futbolcuları var. Önümüzdeki haftalarda özlenen yere geleceğimize inanıyorum'' diye konuştu.

Trabzon'un zor bir şehir olduğunu kaydeden Şener, ''Sonuçta Trabzonspor bu şehrin gözbebeği. Biz fahri görev yapıyoruz, kulüp başkanlığı, yöneticilik. Bütün gücümüzle Trabzonspor'u iyi yerlere taşımaya çalışıyoruz. Yerel basın ve taraftara yardım konusunda büyük iş düşüyor. Bir maçta alınıp seni üst noktaya çıkarıyor, bir maçta yerin içine sokuluyor. Eleştiri tabi güzel bir şey, doğru bir şey. Seni dinamik tutuyor. Bizim gevşemememize neden oluyor. Bunun dozunu iyi ayarlamak lazım. Bu takım Trabzon'un herşeyi. Yapıcı eleştiriler yapmak lazım ki insan şevk alsın. Son günlerde yabancı oyuncularla ilgili birçok şey yazılıyor. Doğrulukları da olabilir. Yerel basın mensubu arkadaşlarımız, Trabzon'un yerel basını önce gazeteci mi sonra Trabzonsporlu mu, önce Trabzonsporlu mu sonra gazeteci mi? Bunu kendi kendine sorgulamaları lazım. Bu kulüp de elimizden giderse, kayarsa sonra hepimiz çok üzülürüz. Biz buna bütün mesaimizi, zamanımızı veriyoruz. Koşturup bir yerde tutmaya çalışıyoruz. Trabzon şehrinden bu kulüp sayesinde bahsediliyor. Eskisi gibi hamsi, lahana, mısırla olmuyor. Bu kulübü yaşatmamız lazım. Herkesin de yardımcı olması lazım'' dedi.

Şener, Trabzonspor'a çok genç yaşta yöneticilik yaptığını anlatarak, ''30'lu yaşların sonunda başkanlık yaptım. Bu bir şevk, aşk işi. Kulübü sevme işi. Yöneticiliği sadece maç günlerinde, özellikle de önemli günlerde şeref tribününde oturmak olarak addetmek yanlış. Tabi biraz genç arkadaşlarımızı saha sonuçları da etkiliyor. Bir de 3 yılda bir kongreler, biraz uzun oluyor gibi gözüküyor. Rutinleşiyor iş. Rutinleşince herkes önce işlerine bakmaya çalışıyor. Sonra geliyor yük 2-3 kişinin sırtında kalıyor. Ama ben o genç arkadaşları zinde tutmaya çalışıyorum. Ben İstanbul'da yaşıyorum. Bazen kendi işlerim nedeniyle gelemiyorum, geçen de işlerim nedeniyle divan kuruluna gelmedim. Kulüpte asbaşkanlık, ikinci başkanlık, genel sekreterlik makamları var. Başkan olmadığı zaman vekalet ediliyor. Bu şevki genç arkadaşlarımıza aşılamaya çalışıyoruz ve bundan keyif almalarını sağlamaya çalışıyoruz. Bazıları alıyor, bazıları pes ediyor. Saha sonuçları iyi giderse onlar da eski hallerine gelecektir diye düşünüyorum'' ifadelerini kullandı.

''ZAFERLE AYRILACAĞIMIZA İNANIYORUM''
Şener, Beşiktaş maçının kırılma noktası bir maç olduğunu tekrarlayarak, ''Beşiktaş'ı yenmemiz gerekiyor. İyi bir takımımız var. Bildiğim kadar eksiğimiz yok, fazlamız var. Sonuçta iş geliyor futbolcunun bu işi arzu etmesi. Derbi maçları öncesi taktiğe gerek yoktur. Futbolcu kendisi algılar. Bizim bu maçtan zaferle çıkacağımıza inanıyorum. Bu bir temenni. Ben oynayacak değilim. Arzu ediyoruz, inşallah kazanırız. Toplu halde konuşmanın oyunculara çok özel etkisi olmaz. Birebir bazen konuşuyoruz. Hepsi bu işin bilincinde. 'Derbi maç kazan' demenin anlamı yok. Hepsi koca koca adamlar'' dedi.

Ligde şampiyonluk yarışının Fenerbahçe ile Galatasaray arasında geçeceği şeklindeki söylemlere katılmadığını kaydeden Şener, ''Fenerbahçe gitti Gaziantepspor'a yenildi, Kayserispor'a puan kaybetti. Galatasaray da puan kayıpları yaşadı. Fenerbahçe'ye yenildi. Bir maçı kaybeden 3 puan kaybediyor. 2 maçta allak bullak oluyor iş. İlk yarının bitmesine 7 maç daha var. Çok daha iş değişir' diye konuştu.

YATTARA'YA GÖZDAĞI
Şener, Yattara'nın Türkiye liglerinin çok önemli bir oyuncusu olduğunu belirterek, ''Yattara, göze hoş gelen futbol oynuyor. Fakat yanlış hatırlamıyorsam 11 maçta bir 15, bir 20 dakika oynadı. Bizim takım buna ciddi para veriyor. Önceden Yattara tekti takımda. Şimdi bir sürü oyuncu var onun gibi. 11 maçta oynayan futbolcuyu 11 maç daha oynatmadan kenarda tutmak bana çok ters geliyor. Diyorlar ki antrenmanlarda çok iyi. Antrenmanlar bana göre ölçü değil, seyirci yok, bişey yok. Ayağına bir şey gelse çıkıyorsun, dinleniyorsun, maç oynanmaya devam ediyor. Yattara'nın, önümüzdeki maçlarda kendini göstermesi lazım, gayet açık ve net. Çıkıp oynaması lazım ki bu halk bu oyuncuya çok büyük sempati besledi. Şimdi o kadar sempati beslediğini zannetmiyorum. Tekrar eski Yattara haline gelmesi lazım. Gelmezse benim yapabileceğim fazla birşey yok'' şeklinde konuştu.

SONG OLAYI
Şener, Song ile gazeteciler arasında yaşanan olaya ilişkin olarak ise, ''Olayı yeni öğreniyorum, tam detaylı öğrenmedim. Yabancı oyunculara birazcık misafir gibi bakmak lazım, el üstünde tutmak lazım. Biz belki fazla el üstünde tutuyoruz, o ayrı. Saha sonuçları iyi olsa bunlar gündeme gelmez, gelemez. Hep kötü gittikçe herşey ortaya çıkmaya başlıyor. Bence işi daha yumuşak halletmek lazım. Halletmeye de biz mecburuz. Sonuçta sıfır problemli bir takım olmaz. Bunları çözmek de bizim görevimiz. Çözeceğimize de inanıyorum o problemleri'' dedi.

Tjikuzu'nun ''Hoca benden yararlanmak istemiyor mu'' diye bir düşüncüye kapıldığını kaydeden Şener, ''Antrenmanlara çıkıyor. Bu oyuncuyla ilgili yazılanların doğruluk payı olabilir. Biz oyuncunun 90 dakika gösterdiği performansa bakarız. Hazırlık döneminde Avrupa'da herkesin beğendiği oyuncu. Burada bir hata yaptı, ceza aldı. Bizi İstanbul Büyükşehir Belediyespor ile karıştırdı. Şimdi normal devam ediyor. Çok iyi bir teklif gelirse satılmayacak futbolcu yoktur'' diye konuştu.

''BÜYÜK DÜŞÜNMEYE ÇALIŞIYORUZ''
Aralık ayında yapılacak mali genel kurul konusuna da değinen Şener, ''Mali genel kurula gerek olmadan defter aldığımız, verdiğimiz herşey belli. Delegeler kulüpte inceleyebilir. Gerekli herşeyin hesabını veririz. Olağan bir genel kurul yapılacak. Trabzonspor'un bütçesi çok büyüdü. Daha da büyümesi lazım. Küçük bütçe, büyük takım olmaz. 100-200 bin Euro’luk transferlerle lider olmazsın. Büyük düşünmeye çalışıyoruz. Herkese bunu göstermeye çalışıyoruz. Trabzonspor'un gelirleri bu kulübü rahat rahat yönetecek miktarlara ulaştı. Daha da artıracak projeler var. Bizden sonra gelenlerin de mutlaka yeni projeler üretmesi lazım'' dedi.

Şener, Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören'e yapılan küfürler konusunda ise, ''Çok yanlış. Beğenmeyebilirsiniz, genel kurullar var, gider oy vermezsin, eleştirebilirsiniz ama hakaret edemezsin. Kimsenin o hakkı yok. Şerefsiz falan gibi kelimeler bana göre ilkel insanların söyleyeceği kelimelerdir'' ifadelerini kullandı.

Şener, selde kullanılamaz hale gelen sahalar konusunda çalışmalar yaptıklarını, Futbol Federasyonu'nun da bu konuda kendilerine yardımcı olduğunu belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...