Ertuğrul Sağlam, Diyarbakır dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, futbol adına konuşulacak birşey olmadığını söyledi.

"Gönül isterdi ki karşılaşmanın iyi taraflarını size izah edeyim" diyen Sağlam, Diyarbakır'a maç yapıp sahadan 3 puanla ayrılma düşüncesiyle gittiklerini, maçın olaylar nedeniyle iptal edilmesinden ötürü çok üzgün olduğunu kaydetti.

Sağlam, Diyarbakırspor deplasmanında psikolojik olarak çok yıprandıklarını ve ağır yaralar aldıklarını ifade ederek, şunları söyledi:
"Futbol adına hiç yaşanmasını istemediğimiz, bundan sonra da sahalarımızda görmek istemediğimiz olaylar oldu. Bundan sonraki süreçte Türkiye Futbol Federasyonu'nun kararı ne olacak bilemiyorum, ama artık bu maçı unutmak istiyoruz. Allah'a şükür şu anda Bursa'ya döndük. Artık bu maçı bir kenara bırakıp bence bizim için yine çok önemli olan Kasımpaşa maçını düşünmek zorundayız ki; o da bizim için bir final karşılaşması. O yüzden yine söylüyorum, artık bu maçı unutup Kasımpaşa'yı düşüneceğiz."

Bir gazetecinin, "Hafta başından beri oyuncularınızı bu maça motive etmeye çalışıyordunuz. Karşılaşma öncesi zemini kontrol etmek için sahaya çıktığınızda gördüğünüz ortam karşısında soyunma odasında oyuncularını motive etmekte zorlandınız mı?" sorusuna Sağlam, "Zorlanmamak mümkün değil. Futbol oynamak için spor adına hiçbir ortam yoktu. Yazık, sonuçta baktığımız zaman bu işten en büyük zararı yine Diyarbakırspor görecek, Diyarbakır halkı görecek. Belki saha kapanacak, belki birkaç maç seyircisiz oynayacaklar. O yüzden onlara da yazık oldu açıkçası. Ama sonuçta Allah'a, evimize döndüğümüz için şükrediyoruz" yanıtını verdi.

Sağlam, "Saha olaylarının dışında stattan havaalanına gidişte meydana gelen olaylar hakkında neler söyleyeceksiniz?" sorusuna ise şu yanıtı verdi:
"Konuşup da moralimi bozmak istemiyorum. İnsanları da tahrik etmek istemiyorum. Yaşadık geçti, şükürler olsun evimize dönüyoruz. Orada emniyet bize geldi, daha taraftarlar dağılmadan bizi çıkarmak istedi. Çünkü taraftarlarda, 'hakem içeri girdi. Bir 15-20 dakika bekler, ortam yatışır tekrar maç devam eder' düşüncesi vardı. Halbuki biliyorsunuz yeni kurala göre hakem içeri girdiğinde bir daha dışarı çıkmıyor. İşte taraftarın beklentisinden faydalanıp emniyet güçleri bize 'hemen çıkalım' dedi. Orada bir televizyon kanalı olayları canlı yayınlayınca, bizim oradan ayrılışımızdan herkesin haberi oldu. O yüzden maalesef kötü niyetli insanlar organizasyon yaptılar ve yolda bir hayli bir sıkıntıyla karşılaştık. Yine de şükrediyorum.. Diyarbakır'daki emniyet görevlilerine de buradan teşekkür ediyorum. Onlar çok büyük sorumluluk aldılar, büyük fedakarlıklar yaptılar ve herhangi bir sıkıntı yaşanmadan bizi uçağa kadar getirdiler."