Şahika Ercümen yeni hedefini açıkladı

Serbest dalış dalında dünya rekortmeni milli sporcu Şahika Ercümen, "Önümüzdeki sezon, yaz döneminde 100 metrelik rekoru kırmak istiyorum" dedi.

İHA 18.11.2015 - 11:43

Şahika Ercümen yeni hedefini açıkladı

Serbest dalış dalında dünya rekortmeni milli sporcu Şahika Ercümen, Türk Hava Yolları’nın (THY) Akabe kentiyle turizmi canlandırmak amacıyla yapacağı işbirliği anlaşması çerçevesinde düzenlenen etkinliklere katıldı. Ürdün’ün tek sahil kenti Akabe’de gerçekleştirilen dalış etkinliğine katılan Ercümen, burada bir dalış gösterisi yaptı.

Akabe’nin hem Türkiye’ye hem de birçok Avrupa ülkesine yakın bir mesafede yer alan tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle ender bir nokta olduğunu belirten Ercümen, "Kızıldeniz her açıdan çok özel bir dalış noktası. Akabe, hem doğasıyla, çölleriyle hem de su altındaki zenginliğiyle ilgi çekici. Suyun altında canlılık çok fazla. Akabe’ye gelirken vize almaya bile gerek yok" diye konuştu.

“BATIK DALIŞLARINI ÇOK SEVİYORUM”

THY’nin etkinliklerini, Cedar Pride Gemisi’nin, turizme katkı amaçlı Kral Abdullah tarafından batırılmasının 30. yıl dönümüne denk getirilmesini de ayrıca anlamlı bulduğunu anlatan Ercümen, “Batık dalışlarını çok seviyorum. Çanakkaleli bir sporcuyum. Ülkemizde de özellikle I. Dünya Savaşı nedeniyle birçok batık var. Buradaki batığın bir hikayesi var. Ürdün Kralı Abdullah da dalan birisi. Turizme katkı amacıyla bu gemiyi batırmış. Bu durum Akabe’yi çok özel kılıyor" dedi.

"100 METRELİK REKORU KIRMAK İSTİYORUM"

Basın mensuplarının rekor denemesine ilişkin soruları üzerine Şahika Ercümen şöyle konuştu,

“Burada rekor denemesi değil, gösteri amaçlı bir dalış vardı. Bana ait olan ’Dünya 91 metre serbest dalış’ rekorunu kırmak için bir deneme yapmıştım. 100 metrelik rekor denemesinde küçük bir baygınlık geçirdim. Şimdi sağlığım çok iyi. Bugün de birçok dalış yaptım. Önümüzdeki sezon, yaz döneminde 100 metrelik rekoru kırmak istiyorum."

THY’NİN MAKET UÇAĞINI BATIK GEMİNİN BİR YERİNE BIRAKACAK

THY Akabe Müdürü Sertan Yüce ise THY ile Akabe yönetiminin ortak etkinliklere imza attığını söyledi.

Kral Abdullah’ın prens olduğu dönemde batırdığı geminin 30. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Akabe’nin doğal güzelliklerine dikkat çekmek istediklerini ifade eden Sertan Yüce, “Dünyaca ünlü sporcumuz Şahika Ercümen, burada bir gösteri yapacak. Ercümen, THY’nin maket uçağını batık geminin bir yerine bırakacak. Ardından dalgıçlar maket uçağımızı aramaya başlayacak. Uçağı bulanı THY yönetimi olarak Avrupa seyahatiyle ödüllendireceğiz" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...