Sahte milliler!

Gençlik Spor Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu, 37 federasyonun yaklaşık 4 bin sporcuya sahte millilik belgesi verdiğini tespit etti. Sahte belge alan sporcuların yanı sıra, federasyon başkanları ve yöneticilerinin de mahkemeye verilmesi bekleniyor.

Ntvspor 04.06.2010 - 11:32

Gençlik Spor Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın hazırladığı rapor, Türk sporunu yeni bir krizle karşı karşıya bıraktı.

Akşam Gazetesi'nin haberine göre, özerk 37 federasyon, yönetmeliklere aykırı olarak usulsüz şekilde sporcularına 'millilik belgesi' verdi. Teftiş Kurulu’nun raporuna göre, yaklaşık 4 bin sporcu, öğrencilikten ve memuriyetten atılmakla karşı karşıya... Rapor doğrultusunda genel müdürlük hukuki süreç başlattı. Bazı sporcular, millilik belgesi ile özel kontenjandan girdiği üniversiteden atılırken, mezun olanların diplomaları da iptal ediliyor. Yine aynı kontenjan ile öğretmenliğe atananlar da memuriyetten atılırken, bugüne kadar aldıkları maaşlar da geri istenecek.

Lisans skandalının sorumluluğu sadece sporcuların değil, federasyon yöneticilerini de bağlayacak. İlgili federasyonların başkanları ve genel sekreterleri, verdikleri usulsüz millilik belgesi nedeniyle, mahkemeye verilecek. Başkan ve genel sekreterler, devletin bu sporcular için yaptığı harcamalardan da sorumlu olacak. Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’ne bağlı 59 özerk federasyon bulunuyor. Teftiş Kurulu’nun hazırladığı rapora göre, 11 federasyonunun hiç millilik belgesi vermediği, 11'inin de yönetmeliklere uygun davrandığı belirlendi. Raporda 37 federasyonun ise usulsüz şekilde millilik belgesi verdiği tespitinde bulunuldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...