JOKEY HALİS KARATAŞ İLE ÖZDEŞLEŞMİŞTİ

Türkiye'nin önde gelen atçılarından merhum Özdemir Atman'a ait Bold Pilot isimli şampiyon safkan öldü. 1990'larda genç bir jokey olan Halis Karataş ile özdeşleşen ve büyük şampiyonluklar kazanan İngiliz atı Bold Pilot, yarış yaşamına 28 Mayıs 1995'de 2 yaşında bir tay olarak Veliefendi'de başladı.

1996 yılında 3 yaşına geldiğinde mükemmel bir yıl geçirdi. Aynı yıl Gazi Koşusu'nu 2.26.22'lik derece ile kazanan Bold Pilot'un o rekoruna hala yaklaşılamıyor...

Türk yarışçılığnın bugüne dek en başarılı safkanları arasında yer alan Bold Pilot, yarış birincilikleri kadar, pistteki sıradışı duruşu ile de yarışseverlerin sevgilisi olmuştu.

SAHİBİ 'MERKEZ BANKASI'NI VERSENİZ SATMAM' DEMİŞTİ

70. Gazi Koşusu sonrası sahibi Özdemir Atman ‘TRT muhabiri Ender Asman'ın ‘kaça satarsınız onu?’ sorusuna ‘Merkez Bankası’nı verseler satmam’ demesi de o dönem gazete manşetlerinde yer almıştı.

Bold Pilot'ın süper bir orijini (ana-baba kan hattı) yoktu, çok başarılı yavruları da olmadı. Bold Pilot kendine özgü bir safkandı, yarışın son düzlüğünde attığı sprintlerle kazanma stilini geliştirmişti. Islak pistten ve yağmurlu havalardan hiç hoşlanmazdı. Yarışseverler onun koştuğu günler yağmur yağmasın diye dua ederdi.

Atman Ekürisi, Bold Pilot'ı geçen yaz haradan getirip son kez Veliefendi'ye jübile için çıkarmıştı.
Atman Ekürisi, Bold Pilot'ı geçen yaz haradan getirip son kez Veliefendi'ye jübile için çıkarmıştı.

YAVRULARI DA ÇOK BAŞARILI

Bold Pilot son olarak 1998 yılında 3 kez start alıp, bunlardan Fevzi Çakmak Koşusu'nu kazandı. Safkan 16 Ağustos Pazar günü katıldığı Başbakanlık Koşusu ile pistlere unutulmaz bir şampiyon olarak veda etti. Bold Pilot'ın 2003 yılında başlayan aygırlık kariyerinde ise bugüne kadar toplam 32 koşan yavrusundan 11'i yarış kazanma başarısını gösterdi. Jokey Halis Karataş ile adını Türk atçılık tarihine yazdıran unutulmaz safkan yaşama gözlerini yumdu.

Bold Pilot adına hediyelik ürünler hazırlanan bir safkandı. (Fotoğraf: Yarış Dergisi)
Bold Pilot adına hediyelik ürünler hazırlanan bir safkandı. (Fotoğraf: Yarış Dergisi)

GEÇEN YIL ONA ÖZEL JUBİLE YAPILDI

Bold Pliot, son olarak geçtiğimiz yıl, 30 Haziran günü gerçekleştirilen Gazi Festivali etkinlikleri içerisinde Veliefendi Hipodromu'na getirilerek sevenleri ile bir kere daha buluşturulmuştu. Bir anlamda daha önce yapılamamış olan jübilesi de gerçekleştirilen safkan, hipodromdaki binlerce yarışsever tarafından dakikalarca ayakta alkışlanmıştı.