İSTANBUL - İstemek özel bir şeydir. Hele ki sporda. Başarının anahtarıdır belki de. Ama bu istek bazen öyle büyüktür ki sinirleriniz bu elektrik akımını kaldıramaz hale gelirse sizin sonunuz olur. Tıpkı Dinara Safina gibi.

İlişkili Haberler


Turnuvaya dünyanın 1 numarası olarak gelmişti Dinara Safina. Onu, “Grand Slam kazanmadan 1 numara olmak olur mu” diye eleştirenler vardı. Geçen yıl Roland Garros finaline çıkmış ama Sırp Ana Ivanovic karşısında heyecandan raketini kıpırdatamamıştı bile.

Bir başka Rus Svetlana Kuznetsova. Safina’nın da yakın arkadaşı. Ama gözlerinden istek akarken bunu destekleyecek sinir sağlamlığına sahipti. 2004’te Amerika Açık’ı kazanmış, 2006 Fransa Açık finalinde Justine Henin’e kaybetmişti.

Rus tenisi, Boris Yeltsin’in sevgili dostu Shamil Tarpischev (korttaydı ve gururla izliyordu ortaya çıkardığı ürünü) sayesinde bir yerlere geldi. Ortalık başarılı Rus tenisçiden geçilmiyor. Kuznetsova ve Safina’nın maçı bir anlamda Rusya için bir final maçından da öteydi.

1 milyon 60 bin Euro’luk ödül için iki genç kadın çıktı korta. Yağmur yağdı yağacaktı. Korta akın edenler yanlarında yağmurluklarını ve şemsiyelerini getirmeyi ihmal etmemişlerdi.

Sinir sağlamlığına kefil olduğumuz Kuznetsova’nın ilk oyunda yaptıkları akıl almazdı. Adeta elleriyle Safina’ya servis kırma onurunu verdi. Belki de maçın kırılma anlarından biriydi ikinci oyun. Safina, servisini oyuna çevirebilse Kuznetsova’nın toparlanması zor olacaktı. Ne var ki Safina, genetik olduğu görülen (bakınız abisi Marat Safin) stres kaldıramama özelliğiyle servisini sıfıra karşı kırdırdı.

İlk setin 8. oyununa kadar tenisçiler, birbirlerinin servislerini kıramadılar. Ama oyunun kontrolü, Kuznetsova’nın elindeydi. Dinara en basit şanslarda bile bekleneni veremiyordu. 8. oyunda Kuznetsova servis kırdı. Ardından Safina kırdı. Ve 10. oyuna 5-4 girildi. Kuznetsova bir kez daha servis kırıp seti 6-4’le kazandı.

İkinci sette de Safina’nın çift hataları ve kötü birinci servis yüzdesi devam ediyordu. Ama 6. oyuna kadar iki tenisçi de servislerini korudu. Ancak tenisi bilmeyen bir kişi bile kortta kimin daha sağlam durduğunu fark ederdi. 6. oyunda servisi kırdı Kuznetsova. Zaten bu bir anlamda psikolojik eşikti. Sonrası peş peşe gelen ve zorlanmadan alınan 2 oyun. 6-2 ile 2-0’lık galibiyete imza atan Kuznetsova.

74 dakika süren maçtan sonra ağlayacak gibiydi Safina. Kuznetsova ise tribündeki annesinin yanına gitti tozu toprağı havaya kaldırarak. İki Rus’un maçından sonra duyulan milli marş, ikisini de duygulandırdı ama kimin için bu eserin çalındığı belliydi.

Bundan sonra Dinara Safina’nın stresle başetmek için terapi alması gerekiyor. Kuznetsova ise adım adım hakettiği 1 numaraya doğru gidiyor.