İSTANBUL - Fransa Açık finalisti Robin Soderlıng, ülkesi İsveç'te kariyerinin ilk açık hava ATP turnuvasını kazandı.

Final maçında toprak kortta aldığı başarılı sonuçlar ile tanınan Arjantinli Juan Monaco ile karşılaşan dünya sıralamasının 12 numarası, ilk seti 6-3 kazandı.

Soderling ikinci sete de iyi başlayan taraftı. Bir kez daha rakibinin servisini kıran İsveçli tenisçi 4-2 öne geçti ancak bu dakikadan sonra ritmini bulan Monaco, üst üste 3 oyun kazandı ve sette durumu 5-4'e getirdi. 9. oyundan sonra servis kıran olmayınca, Tie-Break'e gidildi.

Soderling, Tie-Break'te rakibinin bir çift bir de basit hatası sonucu 6- 2 öne geçti. İsveçli tenisçinin ilk iki maç sayısını karşılayan Monaco, daha fazla direnemedi ve Tie-Break'ı 7-4, maçı da 2-0 kazanan Soderlig şampiyon oldu.

Soderling karşılaşma sonrası büyük bir mutluluk yaşadı. Ülkesinde turnuva kazanmanın kendisi için çok özel bir duygu olduğunu söyleyen Soderling, "Bu şampiyonluğu bir Grand Slam zaferine değişmem" ifadelerini kullandı.

İsveç Açık'ı son olarak 2000 yılında bir ev sahibi tenisçi kazanmıştı. Şu anda Soderling'in antrenörlüğünü yapan Magnus Norman 9 yıl önce İsveç Açık'ta zafere ulaşmıştı.